Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Windows 7

17. dubna 2009 v 14:11 | Lafi |  Jedničky a nuly
Po sestavení nového počítače přišlo na řadu rozhodnutí, který operační systém mu předhodit. Staré win XP se mi už nechtěly instalovat. Výběr se nakonec zůžil mezi Linux, Win Vista a nové, ještě nevydané Win 7.


Pro Linux bylo hned několik důvodů. Předně pořizovací náklady, tudíž nula korun. Potom zvědavost vyzkoušet si něco nového. Proti byl jen jeden důvod, ale zato dost těžko řešitelný. Tím byl skener, pořízený nedávno. Sice to není úplná novinka, ale zatím nejsou na něj napsané pro Linux ovladače.

Visty jsem zavrhnul hned na začátku, nechtělo se mi investovat do operačního systému, když za půl roku přijde nová verze. Tím bylo rozhodnuto.
Vyhrály to Windows 7, které jsem stáhnul už dříve jako betaverzi na testování a po registraci dostal aktivační klíč. Takže do podzimu na nich můžu fungovat. Jsem zvědavý, kdy se s nimi Microsoft ukáže a hlavně za kolik peněz. Co jsem měl možnost si přečíst na netu, nebude to asi nic levného, tak uvidíme.
Na starý počítač nešly téměř nainstalovat a byly dost nestabilní, proto mě také zajímalo chování na novém železe.

Instalace na našem novém PC proběhla úplně hladce a docela rychle, dokonce mi win7 našly veškerý hardware, takže se nemuselo nic doinstalovávat.

Po prvním spuštění jsem se nejdřív trochu ztrácel v ovládání, přece jenom jsem byl zvyklý na win xp. Tohle bylo o něčem jiném. Když pominu grafický sarapatičky, které se mimochodem přítelkyni líbí, tak ovládání je trochu změněné, ale dá se na to časem navyknout. Zatím mám nainstalováno minimum programů, občas dá trochu hledání najít vhodnou verzi, která podporuje win7. Práce v nich je kupodivu dost rychlá, zatím se mi nestalo nějaké zpomalení, nebo dlouhé načítání. Co mě ale u nových widows vadí, je celkem nepříjemné a hodně časté zapisování čehosi na disk, i když s počítačem nepracuji. Vypadá to jako zápis mnoha malých souborů na disk.

Zabezpečení


Po absorbování různých informací na toho téma z internetu a poradě s mým selským rozumem, jsem dostal jakous, takous představu jak zabezpečit počítač proti různým nesmyslům ze sítě.

Uvedu zatím obecné věci, ale proč si je nepřipomenout:

1. Mít legální operační systém (a vlastně všechen software)
2. Nelézt na stránky s pornem, warezem, atd.
3. Neklikat na každou blbost, co se mi nabídne v prohlížeči
4. Sem by se daly zařadit různé nevyžádané e-maily (já používám e-mail na internetu, tudíž si nestahuju teměř nic na disk)
5. Nelézt na internet s administrátorským účtem

Tady na tom místě bych udělal tlustou čáru a následuje vlastní nastavení zabezpečení

6. Když si člověk uvědomí že je ve většině případech za klasickým routrem, který má HW firewall, překladač adres a nedělá blbosti, má napůl vyhráno
7. Zlákalo mě použití Sandboxu a v něm spuštěného webového prohlížeče. Pokud by někoho zajímalo, co to je a byl by líný použít vyhledávač, něco na tohle téma je k přečtení tady, nebo tady
8. Nastavení firewalu. Ideální by bylo zakázat jakoukoli příchozí a odchozí komunikaci, kromě té povolené.

Firewall ve win 7 a jeho nastavení


Jednoduchá myšlenka, kterou jsem uvedl v sedmém bodě, ale dost špatně proveditelná, alespoň co se týká integrovaného firewallu ve win7. Nevím, jestli je to mojí neschopností, nebo strašným prostředím ohnivé zdi ve windows, tohle jsem prostě nedokázal ani za celodenního zkoumání. Znám Kerio, které bylo u mých starých win xp a s ním nebyl problém s nastavením komunikace. Chtěl bych co možná nejméně používat programy jiných firem, ale tady mi asi nic jiného nezbude. Nakonec, čas ukáže.
Když si všechno tohle zhrnu, potom se mi zdá zbytečné používat různé antivir a antspyware programy (včetně win defender), které jen zpomalují počítač. A jak jsem se dočetl třeba tady neochrání počítač před novou havětí.

Sandboxie


Tenhle software se mi líbil od první chvíle co jsem si ho nainstaloval, tenkrát ještě ve win xp. Je to malý prográmek, žádný velký moloch a dobře se s ním pracuje. Je jak ve volné verzi, tak i v placené, kde můžete využít další funkce, například vytvářet více virtuálních pískovišť. Já zatím provozuji free verzi, která sice ještě není finální, ale funguje pod win7. Dokonce je lokalizovaná i do češtiny.
Mám jen jednu nevyřešenou věc, ale nevím jestli se týká pískoviště, nebo je to chyba (nebo vlastnost) nových windows. Nejde mi spustit v sandboxu internet explorer. Nainstaloval jsem proto Mozzilu a ta mi funguje dobře. Nevím jak je na tom Sandboie v porovnání s jinými programy podobného zaměření, ale mě vyhovuje :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama