Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Linux, příběh lamy - díl první

25. května 2009 v 15:20 | Lafi |  Jedničky a nuly
Po prvních nesmělých pokusech si odnáším pár zkušeností. Neubráním se srovnání s Windows, což je jediný operační systém se kterým jsem se zatím seznámil.

Za prvé ovládání
Grafické prostředí, v mém případě KDE je podobné Windows, ale jen co se týká vzhledu. Za užitečné považuji rozdělení jednotlivých aplikací při stisknutí kubuntového tlačítka na skupiny, třeba systém, internet, multimedia, aj. než když jsou v jednom sloupci všechny programy jako ve Win.
Standardně nainstalované programy
Ty mi moc nevyhovovaly, možná je to nezvykem, přece jen je člověk zvyklý na jiný software. To se týká především internetového prohlížeče, zvyknul jsem si na Firefox a mám oblíbených několik doplňků. Předinstalovaný Konqueror se mi nelíbil. Neříkám že je špatný, jenom mě neoslovil.
Souborový manažer. Ten standardní je ala průzkumník v oknech, proto byl hned jak jsem uměl instalovat další sw nahrazený Krusander manažerem. To už bylo jiné kafe. Jenom jedna vada na kráse a to že se mi zatím nepodařilo v něm zobrazit ntfs partition, kde mám data, což v přednastaveném "průzkumníkovi" jde. Z toho soudím, že by to neměl být takový problém.
Instant messenger. Ten mě příjemně překvapil. Jmenuje se Kopete a po zadání čísla icq mi chodí jedna báseň. Doporučuju!
Docela vychytávka je na ploše taková ohrádka a do ní se vkládají soubory plochy, takže pokud jsem to správně pochopil, měla by oddělovat soubory od zástupců na ploše. což by bylo skvělý.

Instalace softwaru (sw)
začínám pronikat do tajů balíčkovacího systému. Skvělé je že distribuce obsahuje opravdu hodně různého sw, který je vyzkoušený pro danou distribuci. Odpadá tak šmejdění po internetu, shánění a zkoušení všemožných programů s nebezpečím, že si do PC zavleču nějaké svinstvo, nebo udělám bordel v registrech jako ve Win. Na druhou stranu, pokud v distribuci nenajdu aplikaci nebo spíš ovladač na nějaký kus hw, tak nastává ta pravá legrace. Člověk odkojený Win začne mít rázem problém. Pokud bude mít štěstí a najde někým sepsané ovadače pro linux, má vyhráno jen napůl. Teď to ještě správně nainstalovat a rozchodit. Momentálně bojuji s ovladači na grafickou kartu a zvukem ve videu a mp3. Je potřeba si na to udělat čas, pročítat informace na netu a učit se. Zkrátka žádné tupé klikání "next" jako ve WIn :-) Ještě k balíčkům. Když by chtěl uživatel nějaký program nainstalovat, měl by pečlivě číst než na něco klikne, protože zpravidla na něj vyskočí dost dlouhý seznam s různými balíčky k jednomu programu. Obzvlášť (strašné slovo) je to výživné u Firefoxu.
Aktualizace
To hodně chválím. Mám v živé paměti u Win, kdy po startu systému na mě vyskakovala různa okna se žádostmi o aktualizaci toho a onoho a když se chtěl člověk jen rychle mrknout na net, tak si počkal než se všechno stáhlo a nainstalovalo, případně to chtělo restart. I když neměl čas na aktualizace, nějakou dobu trvalo, než to všechno odklikal. V tomhle Linux jednoznačně chválím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama