Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Hamaka

14. července 2009 v 19:12 | Lafi |  Ze života
Rád bych se podělil o mé první zkušenosti s přespáním v tomhle udělátku. Začalo to minulý týden. O víkendu se jela Ploučnice a protože Jana hlídala našeho zlobivého pesa a nesehnal jsem jiného háčka, byla najednou přede mnou otázka, kde, nebo spíš na čem budu spát. Nechtělo se mi s tím lámat příliž hlavu, jednalo se ostatně pouze o jednu noc. Byla tady možnost se k někomu vetřít do stanu, ale to se mi nechtělo. Pod širákem by to nebylo špatné, ale na víkend hlásili přeháňky a bouřky, tak by bylo zbytečné si kazit neděli sušením. Na takzvanou bleskovou povodeň jsem nechtěl radši ani pomyslet.


Zakoupil jsem v obchodě igelitovou fólii 2 x 3 metry s oky po okrajích a poohlížel se po stanových kolících v naději, že si vytvořím takové provizorní áčko. Při procházení internetem mě praštila do očí zmínka o závěsných sítích, nebo-li hamakách, kde se psalo něco v tom smyslu, jak je to skvělé, používají to tvrdáci a takové podobné věci. To ve mě vyvolalo dávnou vzpomínu, jak jsme si s kamarádem pořídili, tuším že v Lídlu závěsnou síť. Stála pár korun, no nekupte to za ty peníze. Byla to taková divná věc, upletená z provázků, tudíž to mělo oka a dva klacíky, jako rozporky. Kamarád si jí vzal jednou na vandr, chudák. Co si pamatuju, po upnutí mezi stromy se zdrcla na šířku ani ne těch dvou prkýnek, což bylo něco kolem půl metru. Po nastoupení to téhle úžasné věci se provázky nějak vytáhly (hodně) a člověk skončil na zemi. Kvůli tomu bylo potřeba síť několikrát převazovat. Taky byla úžasně vratká a to jsme byli střízliví. Poslední vzpomínku mám na ráno. Během noci se mrcha zase vytáhla a kamarád spal jen kus nad jedním pěkně špičatým kamenem. Nechtěl bych jí ani na zahradu.

Tahle příhoda mě ale neodradila a trochu jsem se začetl. Doslova mě udivilo, kolik druhů hamak existuje. a to nepočítám ty takzvané původní, třeba z jižní ameriky. Také se vyrábí i pro dva lidi. To by mě zajímalo, jestli se v tom dá ve dvou vyspat, nebo je to pouze pro houpání na zahradě. Po prohlédnutí několita webů můj zrak přistál na stránkách www.hamaka.eu. Web se mi líbil a mají tam také internetový obchod. Zaujala mě velikost, nebo spíš malost sbalené hamaky a taky rozumná cena. Pročetl jsem u nich všechno možné a po chvilce dumání si objednal hamaku v barevné kombinaci, jaké to překvapení, zelená se zelenou (jiné odstíny). Součástí objednávky bylo také prodloužení šňůr o jeden metr, což se ukázalo jako zbytečné, alespoň pro tentokrát. Byl jsem trochu nejistý aby mi přišla včas, objednával jsem jí v pondělí a to byl svátek, ale nakonec to dobře dopadlo a lístek z pošty byl ve schránce už ve čtvrtek. Nakonec síť byla vyzvednutá až v pátek a rovnou skončila v loďáku bez vyzkoušení. Rád bych tady uvedl zajímavou stránku o spaní v hamace. www.tramp-kuba.wz.cz/hamaka.htm Jsou tam veskrze praktické rady.

Konec úvodního tlachání, jde se rovnou na věc. Po celoodpoledním pádlování jsme se utábořili, naštěstí bylo kolem dost stromů, dokonce vhodných pro zavěšení hamaky, hurá! Mohlo začít instalování. Po vybalení a následném zkoumání, jak to vlastně funguje byla síť uvázána mezi vybrané stromy. Po zkušenostech jsem jí uvázal trochu výš, což se ukázalo jako zbytečné. Zdálo se mi bezpečnější párkrát převázat provazy, které držely hamaku a zajistit pro jistotu uzlem, takzvanou dvojitou tkaničkou :-) také nejspíš zbytečně. Nad hamaku přišla šňůra a na ní celta, takže vytvořila takovou střížku. Celta byla ukotvená k zemi stanovými kolíky jenom za rohy a i to stačilo. Tolik k technicému provedení.

Právě se dostáváme do finále. V hamace se mi spalo nad očekávání dobře. Měl jsem z toho docela obavy, aby mě ráno nebolely záda, nebo něco jiného, ale nestalo se. Při tom mírném pohupování jsem spal jako špalek. Dokonce v noci sprchlo a já zůstal pěkně v suchu, prostě paráda! Ještě poznámka k nastupování a vystupování. Poučen zkušenostmi a výše uvedeným webem, to nebylo takový problém jak se mi zdálo a to i díky ušití hamaky. Jenom to nechce lézt do/ze sítě pořád na jednu stranu. Potom se provazy co drží hamaku posunou trochu šejdrem a když si vlezete do sítě, tak máte na jedné straně víc látky než na druhé a při té nesouměrnosti má člověk pocit, že by mohl vypadnout. Možná je to taky tím jak byla hamaka dost vysoko a soukal jsem se do ní, tak se posunula v provazech, co jí drží z osy. Ať si lámu hlavu, jak chci, nemůžu přijít na nějaký velký zádrhel, kvůli kterému by hamaka u mě skončila. Koncem měsíce jedeme s klukama na vandr a určitě si jí do batohu přibalím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kovářka AKblogů Kittanya Kovářka AKblogů Kittanya | Web | 7. června 2010 v 21:54 | Reagovat

Super.... Přesně to jsem potřebovala. A rady "zálesáka Frédyho" jsou k nezaplacení :-D
PS: My jsme s děckama pletli hamaky jako indiáni - z dřívek. Budeš se divit, ale i na tom se spí dobře. Když umíš plést.

2 Ondra Ondra | E-mail | 3. července 2014 v 12:31 | Reagovat

Ahoj, zajímalo by mě, jak to vidíš po letech, jestli si s hamakou pořád spokojeny - nikdy jsem v ní nespal a zrovna právě uvažuju o její koupi :-)
Dík za info, jestli muzes na muj mejl :-).
Mej se.
Ondra

3 NgareM NgareM | E-mail | 4. prosince 2014 v 23:24 | Reagovat

S hamakou mám ty nejlepší zkušenosti ze spaním na vandrech hlavně ve svazích, kamenitém povrchu a obecně místech, kde se blbě hledá roviona nebo sucho. Dokonce jsem na táboře měl hamaku umístěnou jako postel v podsadovém stanu. Paráda, jenom to chtělo rozepřít stěnu se dveřmi proti protější podsadě. A nikdo mě na postel nesedal při poradách. :-D Jedině v zimě je potřeba dát pod sebe nějakou neprofoukavou vrstvu, :-?  aby člověk nemrznul při větru odspodu!

4 Lafi Lafi | 5. prosince 2014 v 18:22 | Reagovat

S hamakou chodím pořád a nedám na ní dopustit. Dokonce jsem koupil novou, co má i moskytiéru, což je super!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama