Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Linux, příběh lamy - díl druhý

23. července 2009 v 11:06 | Lafi |  Jedničky a nuly
Po různých peripetiích, především z podivného chování grafických ovladačů, ale i v neposlední řadě kvůli vzhledu KDE a jeho grafickým opičárnám, jsem přešel na GNOME. Zkrátka odinstalovaní Kubuntu a jeho nahrazení Ubuntu.

Nový systém, i když je to opět Linux (někde jsem se dočetl, že by se mělo psát GNU/Linux) mě příjemně překvapil hned po nastartování a to hlavně svojí jednoduchostí a přehledností. Ovladače grafické karty, konkrétně integrované ATI 3200 fungují dobře, jen občas ve Firefoxu se objeví na části nebo celé stránce černé pozadí. To se dá jednoduše odstranit rolováním. Dokonce se mi podařilo zprovoznit přehrávání Mp3 a videa! Ve standardní instalaci má grafický editor Gimp, což budu co nevidět potřebovat, neboť jsme si pořídili nový foťák. Sice z bazaru, ale už by se s ním mělo dát solidně fotit.
Předinstalovaný kecálek je také bez problémů, jako v Kubuntu.
V Ubuntu se mi postupně objevilo několik nových programů, například Gnome Commander jako souborový manažer a Bluefish na tvorbu webových stránek. Co se týká posledně jmenovaného programu, asi mi nic jiného nezbyde než se ho naučit, jako kdysi výborný prográmek (bohužel pouze pro win) PsPad. I když na to mé šmrdlání v Html to nezabere až tak moc času.
Co mě ale hodně baví, je možnost ukotvení okna na okraje obrazovky, nebo lišty, takže se na širokoúhlém monitoru dá jednoduše roztáhnout okno aplikace na celou výšku obrazovky, bez nutnosti maximalizace, nebo složitého laborování. Vím že něco podobného je minimálně i v chystaných Win7, ale stále se toho nemohu nabažit :-)
Teď už jen s nadějí čekám na ovladače skeneru co máme u počítače a už Windows snad ani nebudu potřebovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama