Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Ing. Eduard Janota (*1952) - co o něm víme?

24. září 2009 v 10:24 | Lafi |  Ze života
Trochu jsem zapátral na internetu po minulosti našeho ministra financí a pokusil se dát dohromady možné spojitosti. Tady je výsledek


V Janotově životopisu, Wikipedii, stránkách vlády ČR tedy pokud se jim dá věřit se můžeme dočíst zajímavé věci. Nechci zde rozvádět Janotuvu minulost před rokem 1989 a spekulace o jeho členství v KSČ. jde mi spíš o méně vzdálenou minulost. Zaujalo mě, jak vysocí státní úředníci s oblibou zasedají v dozorčích radách. Myslíte, že to je tak správné? Já mám za to že není. Pan ministr do dotáhl dokonce v roce 2003 na post předsedy dozorčí rady ve firmě "České aerolinie a.s.", o níž se v dnešních dnech tolik píše. Shodou okolností ČSA v té době měl na starosti Ing. Jaroslav Tvrdík (*1968), bývalý ministr obrany za ČSSD. Ano, to je on, co firmu přivedl na buben. Zde si můžeme přečíst o Janotově sporu s Tvrdíkem a na základě toho Janotovo odstoupení. Nějak mi to hlava nebere. Měl jsem za to, že dozorčí rady bývají od toho aby dozorovaly na hospodaření společnosti a když vedení hospodaří od desíti k pěti, tak ho odvolají a ne naopak! Pro zajímavost uvedu současné působení pana Tvrdíka, kterým zastává místo poradce Jiřího Paroubka a šéfa přes volební kampaň u ČSSD. Po panu Janotovi vzal místo v roce 2006 Ing. Miroslav Ševčík, CSc. (*1958). Dále byl na řadě Ing. Ivan Kočárník CSc (*1944) v roce 2007. Vzpomínáte si na něj? Jistě ano, bývalý ministr financí a místopředseda vlády za ODS v letech 1992-1997. Potom předseda PPF aliaz Česká pojišťovna. Byl člen KSČ. Je zajímavé, jak bývalí komunisté se stávají bez mrknutí oka členy ODS.
Ale zpět k tématu. V roce 2003-2006 byl předseda dozorčí rady ČSA a zároveň 1. náměstek ministra financí. Mě to přijde jako ukázkový střet zájmů. Rok 2006 byl pro Janotu rokem změn. Na financích se usídlil nový ministr Ing. Vlastimil Tlustý, CSc (*1955) za ODS, opět bývalý komunista. Pravda, moc dlouho se tam neohřál, ale stačil odvolat mimo jiným z pozice 1. náměstka právě pana Janotu. To nemělo dlouhého trvání a s příchodem Ing. Miroslava Kalouska (*1960) byl opět zpátky. Ten samý rok odstoupil z místa předsedy dozorčí rady ČSA. Potom nahradil Kalouska v ministerském křesle, když ho dosadila ODS.

Je úžasné sledovat, jak je ta naše česká kotlina malá a de fakto se každý s každým zná. Nebo myslíte, že je to všechno jen náhoda?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama