Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Janotův balíček - bližší pohled

23. září 2009 v 10:51 | Lafi |  Ze života
To co se točí ohledně tzv. "Janotova balíčku" je v mnohém zajímavé. Dal jsem si tu práci a zjišťoval podrobnosti. Překvapila mě struktura úsporných opatření, především pokusu o výrazné zvýšení odvodů do státního rozpočtu a naopak malé škrty na výdajové stránce. To se mi příliš nezamlouvá, mělo by se především šetřit, než zkoušet z lidí ždímat víc peněz. S tím jsem někde zajedno jak s ODS, tak v některých věcech kupodivu i s ČSSD. Rozeberme si to ale postupně.

Výdaje již zahrnuté do rozpočtu

 • zmrazení důchodů = 9,8 miliardy.
  Ano, je to jedna z možností jak ušetřit. Jen dodávám, že by bylo dobré v rámci penzijní reformy postupně snižovat důchody novým důchodcům, ale zároveň také snižovat odvody na sociálních poplatcích zaměstnancům.
 • zmrazení životního a existenčního minima = 1 miliarda.
  Ano, vzhledem k velmi mírné inflaci.
 • zmrazení platů úředníků = 2,7 miliardy.
 • snížení výdajů ministerstev 25 miliard.
  To se mi zdá jako špatný vtip. Pokud se podíváme na strukturu státního rozpočtu, tak by se úspory daly najít mnohem vyšší. Vždyť jen nic neříkající kapitola "Všeobecná pokladní správa" obnášela v minulém roce částku 145 301,976 miliónů. To je ta položka, co je mlhavě rozdělena na účely, které není záhodno zahrnovat do rozpočtu natvrdo. Když vezmeme v úvahu, že celý státní rozpočet operuje s částkou 1 152 101, 697 miliónů, tak je to jeho značná část, je to také druhá největší kapitola ve státním rozpočtu. A nikdo vám neřekne za jaké konkrétní věci se tato nemalá částka utratila.

Celkem 38,5 miliardy. Opravdu málo, hlavně vzhledem k plýtvání v rozpočtu.

Balíček opatření - příjmy

 • zvýšení sazeb DPH o procento = 10 miliard
 • zvýšení daně z benzínu a nafty o jednu Kč/l = 6,9 miliardy
 • zvýšení tabákové daně, na krabičku o 2,50 Kč = 2 miliardy
 • zvýšení daně z piva o jednu Kč na litr = 1,2 miliardy
 • zvýšení daně z lihu o pět Kč na litr = 0,5 miliardy
 • daň z příjmu fyzických osob 23 procent nad 145 000 Kč měsíčně = 0,7 miliardy.
  Pouze populistické gesto pro socialisty, brr. Nehledě na to, že lidé s takovými přijmy si jistě ohlídají, aby neplatili zbytečně mnoho do státní pokladny.
 • daň z příjmu u osob výdělečně činných u administrativních náplní (poradci, advokáti) na úrovni 2008 = 1 miliarda.
Podle mého názoru je zvlášť v této době nesmyslné zvyšovat daně a ještě více utahovat lidem opasky. Zvýšení daní prohloubí, nebo prodlouží současnou recesi (nebo snad krizi) a v konečném důsledku na to doplatí obyčejní lidé, zaplacením rozhazovačné euforie našich politiků. Taky je diskutabilní, jestli se zvýšením daní dá v celkovém součtu vybrat více. Je možné, že na základě těchto úprav lidé budou méně utrácet za zdražené výrobky a služby. Z úpravy právě těchto daní lze vysledovat, že se to týká především alkoholu a cigaret, což není nic jiného než lehké drogy a plánovači na ministerstvu jistě počítají, že si je lidé nedokáží odepřít. Podobné je to z pohonými hmotami. Češi ve většině případů nejezdí zbytečně a nemají auta s velkou spotřebou, proto se zvýšením cen benzínu a nafty klesne poptávka minimálně. Na tomto místě je také dobré zdůraznit nejen to co je vidět, což je zvýšení daní, ale i to co není vidět, a to je další zátěž na lidi, kterým kvůli těmto opatřením nezbudou prostředky, nebo je nebudou ochotni utrácet za jiné zboží a služby. Tím může státní kasa v konečném důsledku vybrat méně peněz. Doporučuji přečíst na zmíněné téma nějaké knihy od Frederica Bastiata, třeba zde, nebo zde.
 • zdanění náhrad ústavních činitelů = 0,1 miliardy.
  Sice je to jako když plivne, ale proč by měli mít nějaké výhody na daňových úlevách proti ostatními lidmi?! Jde o princip.
 • zrušení slev na pojistném = 16,5 miliardy. Nesouhlasím. Takhle si představují podporu růstu ekonomiky?!
 • ponechání sazby odvodů na nemocenské pojištění = 8,3 miliardy. Oni se měli snižovat?
 • příjmy z pojistného při stropu na šestinásobku průměrné mzdy = 3,1 miliardy.
  Jestli to dobře chápu, zvedli mzdový strop pro výpočet pojistného. Nesouhlasím.

Celkem 50,3 miliardy. Velký nepoměr mezi přijmy a výdaji.

 • zdvojnásobení daně z nemovitostí = 4,4 miliardy pro obce.
  Už nevědí, jak by lidi stáhli z kůže.

Balíček opatření výdaje:

 • snížení rodičovského příspěvku o 10 procent = 2,8 miliardy.
 • snížení porodného na 10 000 Kč 0,3 miliardy
Co na to jít obráceně. Zrušit příspěvky a o to snížit daně rodičům? Tím by se také předešlo plýtvání a místo přiživování pobíráním dávek by nutilo rodiče pracovat. Ušetřili bychom jak na dávkách, tak na příspěvcích v nezaměstnanosti.
Se škrty tohoto typu nemohu souhlasit. Když vláda chce mermomocí zachovat přímé dotace rodinám, proč šetří konkrétně zde? Takhle si představuje podporu rodinám?!
 • snížení příspěvků na sociální služby v I. stupni o 50 procent, II. o 20 procent = 1,9 miliardy. Rozepsat na jaké služby a koho se to týká.
 • nemocenské pojištění = 2 miliardy. Jakým způsobem?
 • zrušení dopadů zákona o šrotovném = 2,7 miliardy.
  Jednoznačně souhlasím. Nesmyslné šrotovné by měli financovat ti, kteří pro ten zákon hlasovali!
 • ponechání současné výše přídavku na dítě = 0,6 miliardy.
  To samé, co jsem napsal nahoře, zrušit přídavek a naopak snížit odvody státu, tak aby jeden člen rodiny jí dokázal, řekněme z průměrné mzdy uživit.
 • platby za státní pojištěnce = 4,5 milardy. Konkretizovat.
 • snížení příspěvku postiženým na provoz auta o 5 procent v II. stupni, o 20 procent ve III. stupni = 0,6 miliardy.
  U tohoto bodu bych se rád zastavil. Pokud by postižený byl takto hendikepován od narození, rozhodně bych mu nesnižoval příspěvek, spíš zvýšil. Tady je vidět, jak se stát chová ke svým postiženým spoluobčanům. Jiná věc je pokud si svůj hendikep způsobil sám, např. nebezpečným sportem, nebo autonehodou. V tom případě je to jeho nerozum a měl s tím počítat, třeba se připojistit. Další věcí jsou lidé, kterým někdo způsobil jejich postižení. O takového člověka by se měl postarat ten, kdo to zavinil. Samozřejmě jsou tady další varianty, mohou se různá onemocnění s trvalými následky projevit např. v průběhu dospívání. Jsem toho názoru, že za občana, pokud není takzvaně plnoletý nese odpovědnost stát. To znamená, pokud se například u něho projeví závažné onemocnění, měl by mu zajistit maximální možnou péči a to nejen do doby jeho plnoletosti. Na tohle téma se mi nepíše lehce, je to citlivá záležitost a myslím, že se nikdo nedokáže vžít do takové situace, pokut to sám neprožije. Proto prosím, berte to s rezervou.
 • snížení platů o čtyři procenta mimo ústavní činitele = 7 miliard.
  K tomuto bodu se váží návrhy na snížení mzdy pro úředníky a tlak na jejich nižší počet. U tohoto tématu bych se rád zastavil. Uvažujme společně. Když úředníkovi snížíte mzdu, určitě nebude výkonější a svědomitější ve své fukci. Netvrdím, že naopak, když mu přidáme, tak se prudce zlepší jeho pracovní nasazení. Jde o to, že především u nastupujících státních zaměstnanců po škole se počáteční mzda pohybuje v hodně malé výši. Výhodu mají staří zaměstnanci, protože jsou ohodnocení podle platových tabulek a tam hodně let praxe (někdy desetiletí) dělá velkou část platu plus nějaké odměny. Takové ohodnocení mladého člověka po absolvování školy určitě odradí, zvlášť když v dohledné době bude chtít založit rodinu a sehnat si vlastní bydlení. To se rovná téměř likvidaci. Pokud tedy chceme mít za úředníky ročníky těsně před důchodem, nebo mnohdy i důchodového věku, snižme jim mzdu.
  Další věc je, že kvůli dalším více a více složitějším zákonům je potřeba vykonávat čím dál větší objem práce. V tom jsou úředníni stejní rukojmí zákonodárců, jako i jiní občané. Připočtěte si k tomu každoroční snižování stavů o několik procent, teď aktuální snižování platů a máte celý obrázek. Neznám moc lidí v mém okolí, kteří by za těchto podmínek byli ochotni pracovat.
 • úspora na úrocích = 3 miliardy. Nemám názor.

Celkem = 25,4 miliardy. Nicotné.

ODS Janotův balíček se skřípěním zubů podpoří, ČSSD chce změny Tady je zajímavé pozorovat, jak se v některých věcech ODS a ČSSD shoduje. Jmenujme třeba spotřební daně na benzín a naftu, nebo rodičovský příspěvek. Socialisté jdou ještě dál a nechtějí ještě zvyšovat sazbu DPH, což je podle mého názoru správné. Nesouhlasím s jejich návrhem na progresivní daň z příjmů. U zvyšování daňového zatížení právnických osob si nejsem jistý. KSČM je pro mě radikální křídlo socialistů. KDU-ČSL jsou slizcí a bez jasného názoru, jako vždy. TOP09 aka Kalousek souhlasí se vším a se všemi.
Bohuslav Sobotka: Na Janotův balíček doplatí rodiny s dětmi. Změníme ho Je vidět, že ČSSD začíná téct do bot. Už asi není možné bohatým brát a chudým dávat, ale pouze bohatým brát a chudé nestahovat z kůže.
Janotův balíček je přijatelný, tvrdí odbory To je zajímavá informace, rád bych věděl, co za to odborové vedení dostalo. A ještě jedna zajímavá věc, ČSSD a odbory jdou prodi sobě, že by socialisté ztráceli půdu pod nohama? Počkejme si co z toho vznikne.
Janota představil rozpočet se schodkem 157 miliard
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama