Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Klausův postoj

25. září 2009 v 12:12 | Lafi |  Ze života
V Českých novinách i jinde se objevily články o prezidentově cestě do Ameriky, kde poskytl rozhovor pro list The Washington Times, který způsobil malý poprask. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat v podobě hodně emotivní reakce od Bohumila Doležala a jiných blogerů. O co jde?


Z poskytnutého rozhovoru můžeme vyčíst Klausovu jasnou orientaci k Rusku a stejně, spíše více vyhraněný odpor proti k Evropské unii. Chápu jeho odmítavý postoj jako klasického liberála zastávající kapitalismus, princip volného trhu a svobody jednotlivce k čím dál větším snahám o socializaci EU. Donedávna mi ale unikaly prezidentovy snahy o sbližování s Ruskem a naopak poněkud chladné vztahy s USA. Jako závažnou hodnotím také zprávu o chystané cestě Klause do Moskvy.

Začal jsem pátrat po prezidentově nepochopitelných názorech, zastávajících na jedné straně klasický liberalismus a všechno co k němu patří a na druhé straně vstřícný pohled k zemi kde slovo demokracie neznají a navíc Rusko bylo po dlouhé roky naším okupantem. Výsledek je velmi zajímavý, posuďte sami.

Když si budeme chtít vytvořit z mozaiky obraz, musíme se podívat daleko do minulosti, až k 80. letům. Nemusím snad připomínat, že v té době u nás vládla hluboká totalita.V této době vznikal tzv. "Prognostický ústav" a mezi jeho pracovníky byl i Václav Klaus. I další jména nejsou neznámá. Podrobnosti jsou na blogu pana Ivo Rottenberga. Zaměstnanci v něm měli na tehdejší poměry neskutečnou volnost, a tak mohli například cestovat, nebo studovat v zahraničí. Podrobnější informace o tehdejší situaci najdete v článku Prognostický ústav - podivuhodná škola revoluce. Už před více než rokem napsal Otto Drexler na svém blogu zajímavý článek s názvem Klaus, Rusko a my, který vzbudil velkou diskuzi a dočkal se pokračování.

Po přečtení nashomážděných materiálů ve mě zůstává dojem o neodpoutání se Václava Klause od minulosti. Nad důvody, proč tomu tak stále je se můžeme jenom dohadovat.
Pro mě osobně je EU menším zlem než Rusko i když nemohu souhlasit s jejími snahami o plánování a budování více a více úřadů. Nemyslím že by nám hrozil od Ruska druhý rok 1968, jeho nebezpečí vidím hlavně v ekonomickém ovládnutí naší malé země, kterému hodně pomáháme tím jak jsme úplatní a bez charakteru. Stačí se podívat kolem sebe. Ale je na každém z nás, čemu dá přednost.

Taky mě napadá třetí cesta a tou je neutralita. Něco na způsob Švýcarska. To by ale znamenalo vystoupit z EU, možná i z NATO a naopak dát hodně zřetelně na srozuměnou, jak Rusku, tak USA že jim nebudeme lézt do zadku. To by obnášelo úvahu, čím bychom si neutralitu udrželi. Silou rozhodně ne. Švýcaři fungují jako banka pro celý svět, ale co bychom mohli nabídnout my? Pivo, hokej, Švejka, malého českého člověka? Nic dostatečně hodnotného mě nenapadá. Byla by tady jedna možnost. Svou potenciální neutralitu bychom si museli v potu tváře získat tvrdou prací. Tím jak bychom nebyli svázaní normami a omezeními EU, možná i NATO, dávalo by nám to netušené možnosti, především ekonomického rozvoje. Jistě, trvalo by to dlouho, stálo by to mnoho úsilí a výsledek by byl nejistý, ale to je jediná možnost, která mě napadá jak bychom mohli být skutečně svobodní. Ale to bychom, jak se říká "na to museli mít koule", což je v té naší malé české kotlince víc než sci-fi.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama