Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Kvalita potravin v supermarketech

19. října 2009 v 12:01 | Lafi |  Ze života
Při pročítání novinek na serveru Mělníček.cz upoutal mé oči článek shrnující kvalitu potravin v našich hyper, supermarketech. Hned na začátku prozradím, nebylo to dobré čtení. Vlastní článek byl převzatý z reflexu a na podobné téma se píše také v instinkt.tyden.cz. Kdo by se tím nechtěl prokousávat, pokusím se to zestručnit. Srovnávali tam supermarkety Kaufland v Čechách a v Německu. V testu se objevily jak běžné výrobky, tak i produkty vyrobené speciálně pro ten daný obchodní řetězec. Můžeme je znát například pod označením "vyrobeno pro Kaufland", nebo "Tesco value". To jsou ty levné a méně kvalitní výrobky. Jak už jsem napsal v úvodu nedopadlo to pro české supermarkety vůbec dobře. Ty nejméně kvalitní potraviny v Německu jsou daleko lepší než běžné u nás. Jako příklad jsou uvedeny uzeniny a mléčné výrobky, o ovoci a zelenině je škoda psát, každý známe oschlé a nahnilé cosi v regálech. Jak potom u nás musí být "kvalitní" potraviny, co si objednávají velké řetězce s důrazem na co nejnižší cenu?!


Neřekl bych, že jsme až tak chudí, abychom si nemohli dovolit kvalitní potraviny a byli nuceni se ohlížet jen na to nejnižší cenu. Mě to spíš přijde, že si lidé raději koupí co největší televizi, drahé auto, nebo bazén na zahradu, ale jedí "točeňák" za třicet korun za kilo. Je jim přitom jedno, že si doslova ničí zdraví. A to se ještě kolikrát chlubí, jak ušetřili. Ono se to ale dlouhodobě nemusí platit. Za pár let, až dubou mít zkažený žaludek a jiné těžkosti se to může prodražit. Nechci tady malovat čerta na zeď, ale zkuste se při nákupech podívat na složení různých levných potravin. Většinou se to tam bude hemžit konzervanty, stabilizátory, glutamáty a roztodivnými chemikáliemi na úpravu vůně, chuti, barvy a já nevím čeho ještě.

S kvalitou ovoce a zeleniny je to podobné. Dobře se to dá ukázat na česneku. U nás už Český česnek pomalu neseženete, místo toho se sem dováží z Číny, nebo ze Španělska, což je jen čínské překladiště. Nejenže je dozezený česnek daleko méně kvalitní, ale jsou do něj přidané chemikálie na potlačení klíčivosti, protože co vidíme na pultech rozhodně není čerstvé. Podrobnosti se dočtete třeba tady, tady a jěště tady.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Daniel Gotty Daniel Gotty | 20. května 2012 v 17:05 | Reagovat

Nesouhlasím s článkem, informace jsou blaboly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama