Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Způsobují sociální sítě odcizení?

12. listopadu 2009 v 16:00 | Lafi |  Ze života
Už nějakou dobu ve mě dlí otázky ohledně v současné době tolik oblíbených sociálních sítí. Když pominu ten strašný název připomínající "socky nebo sociálku", vybaví se mi hlavně Facebook, se kterým jako jediným mám zkušenost. Ještě před nedávnem jsem byl na téhle síti docela aktivní, jednak to pro mě byla nová věc, která roznítila mou zvědavost, něco v tom smyslu "jsem zvědavý jak to vlastně funguje a co to všechno umí". Dokonce jsem si založil nový blog, ze kterého byla možnost vystavovat články přímo na Facebook coby poznámky. Samozřejmostí byl občasný pokec s kamarády, vystavování fotek, sem tam nějaké video a přihlašování se do více či méně švihlých skupin. Skvělé na tom všem bylo nalezení dávno zapomenutých a zatoulaných do celého světa známých lidiček. Na jedné stránce aka zdi se dalo pohodlně sledovat co se kde u přátel odehrává a jednoduše na to reagovat, ale to vy určitě dobře znáte. Postupem času se Facebook stal tak nějak nakažlivý, trávil jsem u něj čím dál víc času, až mi to začalo vadit. Bylo třeba utlumit hámotiny typu pošlu ti "nevimco, vyplň si totalněnejlepšíkvíz". Naštěstí jsem na tomhle nikdy moc neulítal. Další redukcí bylo odhlášení se ze všech možných skupin aby mi nespamovaly na zdi. Jednu chvíli to už vypadalo dobře, denně jsem dal téhle síti tak cca půl hodiny. Časem ale ve mě začala hlodat myšlenka, jestli je cesta Facebooku pro mě správná. Komunikace s kamarády se nesla spíš ve stylu jakýchsi výkřiků, než normální řeči, většinou doprovázených odkazy na všechno možné ať už články na webu, fotek nebo skupin. S údivem jsem si uvědomil, že dělám z nedostatku času to samé. Zkratkovité zprávy, tolik podobné sms. Začínal u mě z toho všeho sílit nepříjemný pocit jakéhosi odloučení. Sice byl člověk pomalu denně on-line s kamarády, věděl kde se co šustne, co koho trápí, co se povedlo, ale bylo to jaksi neosobní. Říkal jsem si o čem bych si s nima při setkání, třeba u piva asi tak vykládal. Třeba by působila trapně otázka "co je u tebe novýho?" Asi by následoval udivený výraz se slovy "ty si se dneska nepřipojil?!" Jako kdyby ze mě čouhal kabílek, co se někam strká.
Jak už asi tušíte, sociální síť jsem opustil a věřte nebo ne, ulevilo se mi. Připadám si teď takový svobodnější, nesvázaný a nezatěžovaný. Byl to stejný pocit, jako když mi zmizely díky mojí nešikovností z počítače filmy. Taky odpadla starost co s nima a na co všechno se ještě musím podívat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Šárka Šárka | Web | 12. listopadu 2009 v 18:55 | Reagovat

Já mám FB asi půl roku. Doteď jsem si ho moc nevšímala, ale pak to nastalo..začala jsem hrát Farmville :-D Ne, FB je kravina. Teď musím být kvůli škole denně na počítači, takže když si semtam sklidím políčko (jde o to zasazovat sazeničky různé zeleniny, jsou tam i stromy a zvířátka), tak se ještě nic neděje. Ale stejně si každý den říkám, že bych si ho měla zrušit. Je to prostě blbost. Jenže jsem stejně zapomněla heslo a nové mi dát už nechtějí, takže to je vlastně jedno :-) Lepší je blog. Tam si člověk píše své názory a má leckdy větší, méně anonymní kamarády než na FB. :-?

2 lafi lafi | 12. listopadu 2009 v 21:56 | Reagovat

Jo, ty hry na FB jsou dobrej žrout času. Někteří kamarádi i kolegové tomu taky propadli  :-) Tím myslím hlavně Mafii.

3 Šárka Šárka | Web | 13. listopadu 2009 v 12:05 | Reagovat

[2]: Mafii jsem proto radši ani nezačala. Ale všichni si tam vyvěšují, že potřebují s něčím pomoct a pořád mi něco posílají. Možná to je dobrá hra, nevím. Lepší nezačínat 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama