Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Ubuntu Karmic Koala

14. prosince 2009 v 11:47 | Lafi |  Jedničky a nuly
Včera jsem se konečně dokopal k instalaci nového vydání Ubuntu 9.10 na 64bitové verzi s přízviskem Karmic Koala. Ze začátku instalační CD (ano čtete správně, Ubuntu se vejde na klasické CD) poměrně dlouho načítalo, až jsem měl obavu, jestli se nekouslo. Po už klasickém odsouhlasení výběru klávesnice, časového pásma, lokalizace, rozdělení disku a podobných věcí byla na řadě vlastní instalace, která proběhla hladce. Následoval restart s připomenutím vyjmutí média v mechanice a poté mě uvítala nová distribuce Ubuntu. Žádné velké Změny se neodehrávají, alespoň to není zřejmé na první pohled. Všiml jsem si jen trohu jiné ikony signalizující síť a trochu upravené menu, ale jinak většina věcí při starém.
První věcí bylo nainstalovat ovladače na grafiku. Podpory ze strany Linuxu jsem se trochu bál, mám novou grafiku od ATI Radeon HD 5770. Podle návodu na stránkách wiki.ubuntu to šlo jako po másle a po dalším restartu se obraz viditelně zlepšil a 3D běhalo jako po skvěle, čímž mi spadl kámen ze srdce. Ventilátor na grafice, který šel do té doby na maximální otáčky se také poslušně ztišil, co víc si přát.
Dál bylo potřeba upravit jeden konfigurační soubor, umožňující akceleraci videa. To jsem raději řešil kopírováním, následnou úravou a nakonec přepsáním původního souboru skrz terminál. Alespoň jsem si procvičil příkazy.
Následně jsem potřeboval rozchodit Flash video a jiný multimediální obsah s nesvobodnými ovladači. To se vcelku povedlo, jen s Flashem nejsem stoprocentně spokojený, nefungují mi ovládací prvky v přehrávači. Budu nucený se podívat po nějakém návodu na internetu.
Celkově se mi nové Ubuntu líbí, je to stále jednoduché, funkční, žádné grafické opičárny. Jen pořád uvažuju co se současným skenerem, pod Linuxem nemá napsáné ovladače. Byla by tady možnost ho prodat a koupit jiný, který bude Linux friendly. A potom bych Winows už vůbec nepotřeboval, maximálně na hry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama