Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Mass Effect

3. ledna 2010 v 17:01 | Lafi |  Jedničky a nuly
Po dlouhé době jsem zakoupil dvě nové hry. Posledních pár let(?!) nemám na hraní tolik času, jak bych snad chtěl, ale takovým hrám jako Mass Effect (zvlášť když má začátkem příštího roku vyjít pokračování) a Zaklínač, nešlo odolat. RPG je můj oblíbený žánr a na tuhle hru jsem četl jen samou chválu.

Náš tým v plné kráse

Jaké ale bylo mé zklamání po instalaci obou her. V Zaklínači se objevovaly dost nepříjemné artefakty, což bylo způsobené mou novou grafickou kartou a jejími ještě neodladěnými ovladači, jako na potvoru zrovna u této hry. Nezbylo mi nic jiného, než čekat na novou verzi Catalystů. Mass Effect nešel pro změnu spustit vůbec. Pomohlo až nainstalování opravných patchů. Potom byla zase hra jen v angličtině, i když na obalu bylo napsáno "profesionální česká lokalizace". Nezbylo mi než se ponořit do diskuzních fór na internetu. Tam jsem zjistil, že v nových Windows 7 autorun občas nepozná národní prostředí. Bylo nutné hru znovu nainstalovat, tentokrát "ručně" a také opatchovat. Potom už všechno fungovalo jak má. Mezitím ATI vydalo nové ovladače a problém s artefakty v Zaklínači se tím vyřešil. Teď jen si najít čas na hraní :-)

Můj avatar

Nejdříve jsem začal se Zaklínačem a po zprovoznění Mass Effectu zkusil ten a už mě nepustil. Chytlo mě to natolik, že jsem Geralta odsunul na vedlejší kolej. Zezačátku byl trochu problém s ovládáním, hlavné klávesa "R" mi dělala problémy, pořád jsem chtěl přebíjet. Překvapila mě akčnost hry. Zvyklý na staré gamesky od Bioware ať už série Baldur's Gate, nebo snad ještě starší Planescape Torment tady není po házení kostkama ani vidu, ani slechu. Tím neříkám, že je to špatně, jen je to už něco jiného. Překvapilo mě nutné obíhání i nejmenších překážek. Nebylo možné skočit ani z malé zídky o schodech nemluvě. Také mi zezačáktu vadila nemožnost pohybovat se členy týmu a tím je rozmístit podle svého uvážení, ale v průběhu hraní se dá na to zvyknout. Holt starým klasickým RPG už asi odzvonilo.

mé společnice :-)

Hra jako taková je strašně chytlavá. Vtáhlo mě to do příběhu jedna dvě, až jsem se nestačil divit. Vybírat společníky si můžete ze šestice postav, ale jen dvě mohou s vámi najednou cestovat. V průběhu hry budete nuceni jednoho obětovat. Má to pekelný spád, úžasné prostředí, NPC mají vlastní hlavu (někdy dost tvrdou), což je jedině dobře. Setkáte se i s otevíráním zámků, čož jsou takové minihry na postřeh. Mass Effect má výbornou grafiku. Když jste v průzkumném vozítku a díváte se do dalekohledu, ostří na vzdálenost, na jakou máte namířeno. Dokonce jsem prožil virtuální románek se členkou posádky :-) Jen od finálového zápasu jsem si sliboval víc. Ze začátku jsem Sarena (hlavní záporák) ukecal a ten trumbera si prohnal hlavou kulku. Potom se proměnil v jakýsi stroj, ale zabít se mi ho podařilo napoprvé. K mé škodě jsem vedlejší úkoly začal plnit až po útěku z Citadely a tím pádem se nebylo možné vrátit pro odměny. Ke konci mi přišly lokace na planetách dost podobné. Když si odmyslím prostředí, jako poušť, prales, nebo led, bylo to na jedno brdo. I základny se sobě podobaly jako vejce, vejci. To je ale nejspíš jediné mínus.

Hodnotit Mass Effect je jednoduché, už dlouho mě žádná hra tak nechytla. Kdybych to měl vyjádřit číselně, ocenil bych jí tak na 9/10.

- vzájemně podobná grafika na planetách
- nutnost obíhat sebemenší překážku

+++ všechno ostatní!!

Liara, biotička

Tali, inženýrka

P.S. Vytípnuté obrázky jsou jen těsně před finálovým soubojem, protože si hra ukádá jen poslední uložení a rychlé uložení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama