Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Lichva v podání ČP

23. ledna 2010 v 23:54 | Lafi |  Ze života
Koncem týdne mi volala na mobil jedna paní (nebo slečna) z České pojišťovny a hned v úvodu mi natěšeně oznámila, jakou mi nabízí skvělou šanci na získání platební karty a bezplatného úvěru v řádech desítek tisíc. A světe div se, úplně zadarmo a ještě tím ušetřím na pojistném. V první chvíli jsem chtěl hned zavěsit, ale nedalo mi to a s milou paní (slečnou) se dal do řeči. Po chvíli z ní vypadlo, že v tom přece jen bude háček a to pořádný. Jak už jistě tušíte, nabízená karta byla kreditní, tudíž dluhová. Bezúročné období bylo něco přes padesát dní. Čas dobrý akorát na to, abych zapomněl dorovnat účet. O úroky jsem se nezajímal, jistě budou v astronomické výši. Na mou otázku, jestli to má mít pro mě nějaký smysl, nechtěl bych se starat o termín splácení a když by nebylo možné si zřídit inkasní platby, tak je to pro mě bezpředmětné. Usměvavá paní nebyla z mého názoru příliž šťastná, asi z této "super" služby má provize.

Už delší dobu si hraji s myšlenkou vypovědět pojištění u tohoto ústavu a tohle byla poslední kapka. Chci se pojistit u solidní společnosti a takové jednání, co předvedla ČP působí jako nějaká prašivá lichvařina. Snad na to moc lidí nenachytají.

Update:
Nedalo mi to a podíval se na jejich web. Pokud se chcete dozvědět podrobnosti, více najdete přímo na stránkách České pojišťovny. Pro ty kro by se nechtěli pročítat samými superlativy a hledat skryté významy mezi řádky mám takový výcuc toho nejlepšího:
  • bezúročné období 51 dnů. "Co znamená slovo se tam nedozvíte".
  • Měsíční úroková sazba: 0 % při využití bezúročného období
    (na bezhotovostní platby), jinak 2,19 %/měsíčně! "Plus samozřejmě úroky z úroků. A s výběrem z bankomatu je útrum".
  • Minimální měsíční splátka: 4% z vyčerpané částky, min. 400 Kč. "To jsou mi věci".
  • Vedení karty je zdarma (první rok automaticky, v dalších letech se při obratu menším než 36.000 Kč/rok účtuje měsíční poplatek za vedení účtu 49 Kč). "Všimněte si té částky, utratit na tu prašivou kartu 36 000 korun za rok, jinak je zpoplatněná".
  • "A to nejlepší nakonec:" Jedná se o kreditní kartu MasterCard vydanou ve spolupráci se společností Home Credit.
Neberte to když je to tak výhodné. Kdo na tohle kývne bude na nejlepší cestě seznámit se osobně s exeturorem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 leni leni | Web | 24. ledna 2010 v 1:13 | Reagovat

Nevím, co je na kreditce špatného. Dokud jsem ji v rámci účtu Student+ (u ČS) měla zadarmo, tak jsem ji hodně využívala asi 4 roky. Za celou dobu jsem zapomněla splatit asi 2x, a to jsem zapomínáním skoro pověstná. Bezúročné období je každý měsíc pevně stanovené (dojde ti včas vyúčtování). Měsíční splátka se tě týká, jenom pokud nesplatíš půjčené peníze včas. Exekutorů bych se nebála, ono si to penízky vysaje samo z tvého účtu (to je ta měsíční splátka). Ale Home Credit u toho tehdy ještě nebyl, to by se mi taky moc nelíbilo. Nechci tě nějak přesvědčovat, jenom nechápu, proč se někteří lidi kreditek tak bojí.

2 Lafi Lafi | 24. ledna 2010 v 10:26 | Reagovat

Díky za komentář, spíš bych Tvůj názor obrátil. Nevidím pro mě na kreditních kartách nic výhodného. Je to půjčka jako každá jiná, jen hezky zabalená. A firma vydávající takové půjčky to nedělá z lásky k lidem, ale jako podnikání, co jí generuje zisk. V naší republice a téměř všude minimálně po evropě se dá platit klasickou debetní kartou, nebo si vybrat hotovost z bankomatu.

Nechce se mi stále sledovat jestli jsem nezapomněl zaplatit půjčené peníze, když inkasem to nejde (proč asi). Připadá mi správné nejdřív vydělat peníze a potom s nimi nakádat, než si půjčit (a utratit) a poté se starat jak zaplatím.

Neodsuzuji kreditní karty jako celek, určitě si svou skupinu lidí najdou, jinak by to ani společnosti nenabízely, jen říkám svůj názor. A tato konkrétní nabídka se mi zdá opravdu jako legální lichva a to v podání jedné z největších tuzemských pojišťoven.

3 Jeremy Jeremy | Web | 24. ledna 2010 v 12:51 | Reagovat

Už jsem několik takových nabídek odmítl. A že se objevily i tam, kde bych to absolutně nečekal. Moje pojišťovna, kde platím povinné ručení za auto (protože musím, to je daný zákonem) ve spolupráci s jednou nejmenovanou bankou mi připravili taktéž kreditku. Parametry v zásadě stejné, jak uvádíš v článku. Asi 15 minut mě trvalo přesvědčit slečnu na telefonu, že o takový finanční produkt opravdu nemám zájem. Snažila se mě přesvědčit, že jsem nejspíš jediný na světě, kdo to nechce a že se tomu velmi diví. Nakonec to vzdala, ale v jejím hlase jsem slyšel tón, jako bych byl nevděčný klient, co jsem si to vlastně dovolil, odmítnout tak skvělou nabídku, kterou mně oni si uráčili připravit. Jsou to vydřiduši a dneska už varuji každého, kdo by tomuto chtěl podlehnout. Tyto kreditky to je z těch úvěrových produktů jedna z nejnebezpečnějších věcí. V prvé a jediné řadě, taková kreditka je výhodná jen a jen pro banku, pro nikoho dalšího.

4 Píšupodpseudonymem, abych sa neprozradila (kvůli práci) Píšupodpseudonymem, abych sa neprozradila (kvůli práci) | 5. října 2011 v 23:02 | Reagovat

Jo, kreditka je dobrý sluha, ale špatný pán. Kdo je chytrý, vydělá, kdo je hlúpý, platí. V každém případě si musíš uvědomit, že kreditka prostě NEní k vybírání z bankomatu a na hotovostní úvěry. Na to máš debetku. Ale možeš s ňou platit zadarmo v zahraničí (přepočet Kč na cizí měnu jde přes centrální banku, tož sa ti nemože stát, že ťa oškubú jako ve směnárně, že), možeš si nechávat výhodně úročit peníze na osobním účtu (nejdřív si necháš peíze zúročit a až pak máš nastavené inkaso, které se musí vlézt do BO) atd. atd.

To BO znamená to, že ode dne nákupu ti běží lhůta, kdy máš tyto peníze zadarmo a neplatíš z nich úroky. Tedy, to AŽ znamená to, že záleží na tom, kdy jsi přesně nakúpil. Když s ňú nakúpíš hned první den kdy ti příjde výpis, tak máš BO těch X dní. Příklad:
BO je těch AŽ 51 dnů. Výpis ti příjde 1. 10., ty ten den nakúpíš kostkový cukr tchyni za 30Kč. Úroky sa ti začnú počítat z nesplacené částky (těch 30Kč, když tam nedáš buď minimální částku nebo minimální procento - podle teho, co je vyšší) až 30. + 21 (30+21=51) dní (bankovní měsíc má 30 dní, ne 31 jak má říjen). Tudíž BO ti na ten kostkový cukr končí k 21. 11. Když ale nakúpíš k temu lepící pásku na hubu pro manželku za 20Kč 20. 10., tak BO ti na tu pásku končí k 21. 11., a to už je BO enem 31 dní a ne těch 51. To je to AŽ. Ale když máš autom. 100% inkaso a nakupuješ jen to co potřebuješ a to co jsi běžně zvyklý nakúpit, tak ťa nic z teho nemože srát.
Existují i banky, které narozdíl od ČP mají skutečně dobré kreditky.
První, co Tě musí zajímat na kreditce je:
1. Kolik ňa karta přesně bude stát, když ji nebudu používat.
2. Jaké je BO?
3. Lze na ni zřídit automatické inkaso z mého běžného účtu?
4. Musím si zřizovat jiný účet u této banky?
5. Jaké poplatky sú u této karty, když s ní platím u obchodníků doma a v zahraničí?
6. Kolik stojí blokace karty při zcizení/ztrátě (a jak se blokuje) a kolik stojí vydání nové karty a PINU?
7. konečně - Jak se dá kreditka zrušit? Jaká je výpovědní lhůta? A kolik to stojí?

Když si vybereš dobrú kreditku, tak na tom možeš aj vydělat, když víš jak tu banku oškubat a nedarovat jí nic zadarmo.

Př. kreditky, která existuje:
1. Když kreditku XX nepoužiješ v daném měsíci ani jednou, zaplatíš pouze poplatek 50Kč. Tento poplatek ale musíš zaplatit, jinak ti naskáče úrok. Pokud máš útratu měsíčně vyšší jak 5000Kč, banka ti poplatek vrací a neplatíš ani ň.
2. BO je až 60 dní
3. Automatické 100% inkaso lze zřídit.
4. Nový účet u banky nezakládáš a svú banku též neměníš.
5. Za platby kartou XX u obchodníku v ČR  ani v zahraničí neplatíš.
6. Blokace karty je IHNED a ZADARMO, telefonicky na infolince (ta je taky zadarmo). Vydání karty a PINu je buť též zadarmo, nebo za jednorázový poplatek (výroba karty a pošta)
7. Zrušit sa dá bezplatně na infolince (ta je zadarmo), výpovědní lhůta je jeden měsíc.

S takúto kartú, když platíš běžné nákupy (rohlíky, chleba, nanuky, jízdenky, vibrátor, trenky), máš za to výhody, nastavíš si inkaso tak, aby sa ti stihly zúročit prachy na běžném účtu a tak aby ses vešel do BO(vzhledem k temu, že BO je od nákupu 2 měsíce), za útratu 5l/měs neplatíš ani ten zasraný poplatek, páč ho banka automaticky vrací). A banka ti može tak akurát polóbiť řiť, páč na Tobě nevydělá ani korunu a Ty z toho možeš mít výhody. Prostě kreditku musíš umět používat.

Snad jsem sa moc neprozradila :-D

5 Lafi Lafi | 6. října 2011 v 11:40 | Reagovat

[4]: Předně díky za vpravdě vyčerpávající komentář :-) To o čem píšeš jsou přesně ty důvody, proč nechci kreditní kartu. Mám za to, že čas mi přidělený na téhle hroudě je pro mě příliž vzácný, abych se zabýval takovými věcmi. Když budu potřebovat zaplatit, udělám to buď hotovostí, nebo elektronicky, víc nepotřebuju.

6 Kittanya Kittanya | Web | 26. října 2011 v 23:51 | Reagovat

[5]:Je to taká vyšší finanční. Jak psáno v komentáři, kdo umí a pohybuje sa v tom, vydělá a nedá bance šanci na něm vydělat, ale běžný člověk to má moc "složité".

7 Luďka Luďka | E-mail | Web | 27. února 2015 v 11:31 | Reagovat

Co se týče financí, jsem trochu obezřetnější, bojím se lichvářů. Co jsou přesně ty dlužnické registry online http://www.registrydluzniku.info/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama