Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Biopaliva, konečně se vzal rozum do hrsti?

31. března 2010 v 21:15 | Lafi |  Ze života
Před nedávnem dokonce i našimi nejrozšířenějšími deníky (a to je co říct), například Novinky, nebo iDnes prolétla zpráva o biopalivech. Na tom by nebylo až tak moc zajímavého, kdyby opět pochlebovala "ekologickým socialistům".


U téhle zprávy je to právě naopak, objasňuje co stojí za celým humbukem kolem biopaliv. Nebojte se, že by snad nějaký přemýšlivý český novinář, který se nebojí říct svůj názor něco takového napsal, je to převzatá a drobně upravená zpráva z ČTK, tudíž obě zprávy jsou si podobné jako vejce vejci. Zpráva se odkazuje na jakousi studii která se jednak negativně staví k produkci zelené hmoty pro výrobu biopaliv a její špatný dopad na krajinu. Jde o rozšiřování zemědělské půdy pro takovouto produkci na úkor lesů, nebo tradičních rostlin pěstovaných na jídlo. Výsledkem je že ekologická biopaliva jsou v konečném důsledku hodně neekologická.

Za zmínku stojí odstavec, který popisuje podobnou studii zadanou EU, avšak ta závěry zprávy dlouho odmítala zveřejňit. Ono už samotné zadání vzbuzuje pochybnosti o nezávisloti výstupů a i přesto se EU zdráhala jít s kůží na trh. Můžeme se jenom domýšlet, jak velká je ve skutečnosti "zelená lobby"  v Bruselu. Už jenom přítomnost takové cenzury ze strany EU ve mě vzbuzuje silnou nedůvěru v tuto organizaci. V těchto souvislostech mě už nepřekvapuje dnes již všeobecně známý případ manipulování s výsledky klimatických měření z Anglie. Připomenu jen, že šlo o hackerský útok na klimatologické centrum v UK a zkopírování e-mailové korespondence mezi vědci. Kauza je někdy nazývaná Climategate. Podrobnosti třeba na Wikipedii, Zvědavci, blogu Vítězslava Kremlíka nebo HN. K problematice jako takové může být zajímavá stránka oteplovani.cz. Je smutné, že takové informace přinesl neznámý hacker a já se ptám co dělali všichni ti rádoby nezávislí investigativní novináři o kterých se mluví jako o hlídacích psech demokracie (mimochodem opravdu otřesné slovní spojení)?! Že by na ně platila kombinace úpozlatku za to jak a o kom mají psát a cenzury o tom co psát nesmějí?

Ale vraťme se k biopalivům. Jako další následek masivního pěstování rostlin pro biopaliva zpráva uvádí zvyšování cen protravin, především v chudých částech světa (dnes se korektně říká rozvojových, což mi připadá jako strkání hlavy do písku a malováním okolního světa na růžovo, podle mého názoru není rozvoj, když to tam jde od desíti k pěti). Což není dobré, chudí budou mít ještě ke všemu větší hlad, ale budou pěstovat na plantážích například palmy na olej, který se bude dávat v Evropě a Americe do nádrží a všechny nás "bohaté" bude hřát u srdce jak jsme šetrní k životnímu prostředí. Z takové představy se mi dělá špatně.

Nejen že takové řešení není ekologické, nejen že pravděpodobně v chudých částech světa způsobí ještě větší chudobu, ale bohaté státy si tím sami sobě nalhávají a prostřednictvím lží a cenzury manipulují svými občany. A to je vážně špatné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Šárka Šárka | Web | 21. dubna 2010 v 16:06 | Reagovat

Tak s tímhle plně souhlasím, už jsem o tom slyšela asi před půl rokem. Ona ta velká orientace na biopaliva opravdu moc ekologická není, když se kvůli ní i nelegálně kácí obrovské množství stromů denně. Těm lidem se prostě vyplatí víc pěstovat biopaliva než rýži. A cena potravin bude jen dál růst. Myslím, že v roce 2008 nebo loni se už začala projevovat tzv. potravinová krize, ale tu nakonec přehlušila krize finanční. Ale co se týče slovního spojení rozvojové země, to mi přijde vhodné, už jsem na to zvyklá a není to "rozvíjející se", jsou to země, které prostě potřebují rozvoj, takhle to beru aspoň já. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama