Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Ubuntu vychytávky

26. dubna 2010 v 21:23 | Lafi |  Jedničky a nuly
Nedávná havárie souborového systému na disku (jen doufám že neodejde celý disk) mě přinutila znovu nainstalovat Linux, konkrétně distribuci Ubunu. K tomu bylo také potřeba nainstalovat oblíbené programy a různé vychytávky. A o tom bude dnešní článek.


Jako vlastník chipsetu AMD s integrovanou i dedikovanou grafickou kartou ATI bylo potřeba zprovoznit 3D ovladače obrazu. Podle návodu na Wiki jsem po krátkém boji úspěšně nainstaloval nejnovější nesvobodné ovladače. Od té doby bylo grafické prostředí o mnoho přívětivější.

Chtě nechtě zatím používám standardní správce souborů Nautilus a to z několika důvodů. Existují pro něj zajímavá vylepšení. Například se dá do menu co se zobrazí po kliknutí pravým tlačítkem myšidla přidat třeba spouštění daného adrešáře v příkazové řádce. Celé se to jmenuje "Nautilus-open-terminal". Taky jsem si přidal do tohoto menu funkci otevírání souborů se správcovskými právy. To se nainstaluje prostřednictvím balíku jménem "nautilus-gksu". Co je ale dost vychytané je úprava obrázků pomocí balíku "nautilus-image-converter" to i hromadně a prostřednictvím této nabídky. Podrobnosti a další vychytávky naleznete tady.

Taky mě zaujal prográmek "GParted", který slouží na práci s disky a diskovými oddíly. Je možné ho také nahrát jako takzvané Live CD, což se může nejednou hodit.

Ze začátku mě dost štvalo, že se při startu Ubuntu automaticky neaktivuje numlock. Řešení tohoto problému a další vymoženosti jsem našel na této stránce. Například zobrazení rozložení klávesnice v panelu a její snadné přepínání, typicky CZ-AJ.

Další kus softwaru, který se u mě na PC natrvalo usadil je "Rawtherapee", který slouží na úpravu surových dat z fotoaparátu. Je to bezva program je zadarmo, funguje i pod Windows a můžete ho mít i na USB klíčence. Přemýšlím, že bych autorům poslal nějakou finanční podporu, tak mě ten prográmek zaujal. Někde jsem dokonce zaslechl internetovou šuškandu, že by měli autoři poskytnout své kódy volně k použití a tak bychom se mohli dočkat zařazení tohoto programu přímo do repozitářů mnoha distribucí. To by nebylo vůbec na škodu.

Jako další neméně důležitý program je pro mě "Dropbox". Více o něm se dočtete například v mém starším článku nebo nově i tady což rozhodně doporučuji. Z posledního odkazu jsem se dozvěděl pro mě velice zajímavé věci a to sdílení souborů na internetu které docílíte jejich umístěním v adresáři "Public". Potom už nepotřebujete různé internetové úschovny, kde je omezená velikost souboru, nebo doba jeho vystavení. S Dropboxem máte vše pod kontrolou. Druhá věc se týká internetové fotogalerie. Do adresáře "Photos" si přidáte jak jinak fotky a aplikace sama si je upraví do podoby galerie. U obou těchto vychytávek jste omezeni jem volným prostorem pro váš účet, který je standardně 2GB. Mě osobně to pohodlně stačí, ale můžete si za poplatek pronajmout mnohem více prostoru.

V Ubuntu je potřeba zprovoznit i jiné věci, například Flash a další nesvobodné formáty, což je někdy problém, o tom však mé dnešní psaní nebylo, snad příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomáš Tomáš | Web | 30. dubna 2010 v 22:52 | Reagovat

Já v Linuxu - konkrétně v Mandrivě, bohuju s kodeky pro přehrávání videa na netu, konkrétně s MPEG-4. Nedaří se a nedaří...:(

2 Lafi Lafi | 1. května 2010 v 0:51 | Reagovat

[1]: Jo to je kapitola sama po sobě. Pokud myslíš streamovaná videa, tak s jejich přehráváním pod Linuxem taky nejsem úplně spokojený. Občas mi nefunguje lišta nástrojů a tak kolikrát nemůžu regulovat ani zvuk nebo přeskočení dál v konkrétním videu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama