Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Drahá a neekologická biopaliva

28. května 2010 v 11:33 | Lafi |  Ze života
Na poslední schůzi poslanecké sněmovny (PS) se narychlo a téměř jednohlasně protlačil návrh zákona, kterým se mění zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění pozdějších předpisů. Zkráceně řečeno, jde o zvýšení podílu biopaliv v benzínu a naftě.


Tento zákon byl protlačen doslova silou (peněz). Poslanecká sněmovna ho už jednou schválila, stejně tak i senát, ale prezident ho vetoval. Tím má u mě velké plus. Proto se navrhovaný zákon vrátil zpět do PS. Poslanci, jindy líní až běda a vymýšlející tisíc a jeden důvod, proč nemůžou schválit to či ono, den před volbami narychlo svolali schůzi a přehlasovali prezidentovo veto. Podrobnosti jak který poslanec hlasoval jsou zde. To vám také může lecos napovědět nyní, těsně před volbami, komu dát svůj hlas. Myslím že se to panu Babišovi podařilo na výbornou, ale o tom až za chvíli.

V současné době, kdy se dokonce i EU pod tíhou okolností odvrací od biopaliv si naši poslanci odhlasují navýšení podílu těchto složek v pohonných hmotách. Na toto téma a jejich důsledky jsem už psal zde. Zajímavé články jsou například na Zvědavci Podle tajné zprávy biopaliva vyvolala potravinovou krizi, Liberálním institutu Biopaliva a likvidace tropických deštných pralesů, Biopaliva: nebezpečná, ale i neekologická, EU konečně přehodnocuje postoj k biopalivům, tak i na méně kontroverzních serverech jako investujeme.cz "Zelená" energie z biomasy = ekologická katastrofa? nebo na týden.cz Biopaliva škodí víc než benzin, EU zřejmě změní politiku. Všimněte si že většina zpráv je přes dva roky starých a naši poslanci stejně protlačily takový zákon. Z novějších uvádím například iHned.

A dostáváme se k zásadní otázce, co poslance vedlo k takové volbě? Povídačky o povinných úpravách našich zákonů nadirigovaných z Bruselu nemůže brát nikdo vážně, když je stejně snad žádná členská země nedodržuje. Daleko zajímavějším (a pravděpodobnějším) mi přijde prosazování zájmů výrobců a především zpracovatelů řepky olejné. Může nám napovědět rozhovor Adama B. Bartoše s Petrem Machem. Pohled z druhé strany si můžete přečíst v rozhovoru na iDNES s Andrejem Babišem, kelem kterého se především celý ten obchod s biopalivy točí. Autorka rozhovoru podle mého názoru pokládala velmi plytké a nekonfliktní otázky, skoro jako by jimi panu Babišovi nahrávala na smeč nebo netušila na co se má ptát. Tak si agilního novináře nepředstavuji.

Na iDNES je v mnohém zajímavá reportáž ze včerejší demonstrace před PS.
Jako první mě zarazila věta oznamující ze zákona zákaz jakékoli demonstrace před sněmovnou. Tomu se mi nechce věřit. Že by si naši zákonodárci zákonem vymýnily takové omezení svobody na shromaždování. To už je pomalu jako za komunistů.
Další věc je krásně vidět přímo na transparentech protestujících jako "Neberte nám řepku", nebo "Politici, podpořte české zemědělství". Začínám si myslet, že jsme nepoučitelní. Před dvaceti leti jsme byli zbaveni komunistického plánovaného hospodářství, aby jsme se po hlavě vrhli do EU plánovaného (zatím jen) zemědělského. Můj názor je ten, že žádný politik by se neměl pokoušet ovlivňovat svobodný trh svými mesiášskými ambicemi, nebo na základě lobbingu (úplatku) zvýhodňovat na určitou skupinu. Mrzí mě že to zemědělci neprohlédli. Na druhou stranu se nedivím panu Babišovi, který do nové továrny podle zpráv nalil hodně přes miliardu korun a kvůli politikům by v ní neměl co vyrábět. Myslím že mu upuštění pár "drobných" za to stojí. O morálce nemůže být řeči, jde o velké peníze. Co na tom že celý tenhle humbuk zaplatímě všichni na svých daních.
Nepříjemně mě překvapila paní Bobošíková, pokud je v reportáži alespoň trochu objektivity, tím u mě klesla hodně hluboko.
V celém článku působí už jen úsměv na rtech věta "Ryk zemědělců nakonec na zákonodárce zabral víc než protest biopalivových odpůrců". To je vážně vtipné, nevím jestli redaktoři iDNES mají v popisu práce psát takové plky, kterým nevěří ani děcko ze školky, nebo jsou tak strašně naivní. Na vysvětlenou: Nedokáži si představit, že by svědomím našich zkorumpovaných poslanců dokázal pohnout křik několika zemědělců, když se pan Babiš netajil svou (nutno říci úspěšnou) lobbovací (uplácecí) "spanilou" jízdou na naše zákonodárce.
Zjímavý článek rezebírající ekonomickou stránku biopaliv je na stránce Hansuv.net Ekologicky vs. ekonomicky?

PS: Jěště si stále myslíte že slovo demokracie (z řec. Démos = lid, kració = vláda) je dnes výstižným názvem pro náš politický systém?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AjA AjA | Web | 31. května 2010 v 0:03 | Reagovat

obavam se, ze podobnych lobbistickych kotrmelcu zazije ta nase krusne zkousena zeme jeste peknou radku...bohuzel. myslim, ze spousta v soucasne dobe optimisticky naladenych zmatenych volicu brzy bude hledat celist u kolen...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama