Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Široká Tokina

16. května 2010 v 20:34 | Lafi |  Fotografování
Už je to skoro dva měsíce, co jsem šťastným majitelem zánovní digitální zrcadlovky a to konkrétně Canon EOS 40D. Dostal se ke mě jako holé tělo bez objektivu a tak následovalo intenzivní googlení a přemýšlení co za objektiv pořídit.


Přiznám se, měl jsem už v té době pevnou padesátku taky od Canonu. Po přepočtu ohnisek to vychází něco kolem osmdesáti. Je to takové "levné" mrně, co se dá pořídit do tří tisíc. K tomu UV filtr a nějaké serepetičky na čištění objektivů. Zjistil jsem že takový objektiv je fajn třeba na portréty a na co jsem si pořád ještě úplně nezvykl je hodně malá hloubka ostrosti. Proti kompaktu se to nedá srovnat, tady je potřeba si na to dávat bacha.

tokina_01_r


Je to však pevné sklo bez zoomu a tak nemůže zastat všechnu práci. Co dál, řekl jsem si. Ceny teleobjektivů mě vyděsily a tak jsem začal pokukovat na opačném konci ohnisek. Po přečtení několika webů o fotografování, například na Fotografovani.cz jsem se snažil podle rady vybírat především "světelné" objektivy. U základních zoomů byla těžká volba mezi Tamronem 17-50mm f/2.8, nebo Tokinou 16-50mm f/2.8 Pro Tamron bodoval poměrem ceny/výkon, Tokina dílenskou kvalitou, ale byla u ní velká chromatická aberace. Originální objektiv od Canonu 24-70mm f/2.8 USM mě hned odradil vysokou cenou, hodně převyšující dvacet tisíc. Čirou náhodou se k mým očím dostala informace o mimořádně širokém skle od Tokiny a hodě lidí na ní pělo ódy. Celé označení je Tokina AT-X 116 PRO DX. Ohnisko má 11-16(18-26)mm a clonou f/2.8 U ní mě doslova fascinoval úhel záběru přesahující na krátkém konci 100o. To by bylo do interiérů a nebo na architekturu jako dělané.

tokina_canon_02_r


Asi tušíte správně, jakonec jsem neodolal a těžce našetřené penízky byly utraceny za tuhle krasavici. K tomu opět nějaké filtry a byl jsem finančně zruinován, ale šťastný. Radost mi však brzo zkazil sám objektiv, hned po vybalení. Ať jsem dělal cokoli, nešel autofocus. Mé zoufalství dospělo takového stupně, že jsem zavolal kamarádovi, který má taky zrcadlovku od Canonu aby zkusil tu stávkující Tokinu. Měl jsem zkažené odpoledne, jen jsem se utěšoval že to není foťákem ale objektivem. U kamaráda se můj odhar naštěstí potvrdil. Na jeho zrcadlovce také nešlo u objektivu ostření. Druhý den byla na pořadu reklamace u Fotoskody a proběhla bez problémů systémem kus za kus. Preventivně jsem měl s sebou pro jistotu foťák a rovnou v prodejně vyzkoušel.

tokina_canon_04_r


Od té doby se toho skla nemůžu nabažit. Dokáže to vyfotit neuvěřitelné perspektivy a při focení v místnosti fotky vypadají, jako byste v pokoji přímo byli, stačí udělat krok. Jedním slovem odvaz! Co je pro mě u tak krátkého ohniska nové, je třeba si dávat hodně velký pozor na sbíhání nebo borcení linií. Pokud jste hodně blízko objetku s pravidelnými tvary je potřeba si to ohlídat. Zezačátku jsem si nemohl zvyknout na velké pokrytí scény. Přece jen na běžné focení je objektiv příliš široký. Byl jsem zvyklý si při procházce všímat především zajímavých detailů a tento objektiv mé vnímání prostředí okolo mě úplně převrátil. Pořád si zvykám a učím se vnímat zajímavé věci i s jejich okolím a pokoušet se zasadit je do opravdu širších souvislostí.

tokina_canon_03_r


Pár postřehů ke konstrukci: Nejdřív mě překvapila váha samotného objektivu, je to opravdu kus poctivého železa. Váží 560 gramů a na takovou váhu, když se k tomu přičte ještě vlastní tělo fotoaparátu, nejsem od kompaktu zvyklý. Naštěstí po pár dnech focení mi to už nepřišlo tak hrozné. Zase to má výhodu v jistějším držení a mám takový dojem, že se mi třesou méně ruce.
Netradičně je také u Tokiny vyřešeno přepínání fokusu přitažením-odtáhnutím zaostřevacího prstence ale dá se na to zvyknout.
Objektiv nemá ultrasonický motor, ale to není pro mě až taková tragédie. Jak už jsem psal, je to hodně široké sklo s velkou hloubkou ostrosti a nenarazil jsem na vysloveně špatně zaostřenou fotku.

Fotky pořízené širokou Tokinou najdete různě na blogu nebo v Galerii. Myslím že nejdou přehlédnout ;-) Přesto sem dávám narychlo pořízené snímky našeho pokojíku. U první fotky jsem se snažil pokoj přisvítit externím bleskem s rozptyklou odrazem o strop.

pokoj


room_02_r

Tady je odkaz na stránky výrobce.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama