Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Jsme rukojmími bank?

7. června 2010 v 21:03 | Lafi |  Ze života
Patrně z důvodu že s kolegou z práce sdílíme na určité věci podobné názory, poslal mi odkaz na jeden článek, který mě zvedl ze židle. Jako by špatných zpráv tento týden nebylo dost. Nejdříve snížení úroků na spořících účtech, nekončící boj s úřadem, zážitek na poště a teď tohle.


V odkazovaném článku se píše jednak o zdražování stávajících bankovních poplatků a druhak o zavedení nových a to pomalu u všech bank najednou. Řekl bych docela zvláštní souhra "náhod", nemyslíte? Tak si konkurenční boj opravdu nepředstavuji. Vypadá to na ukázkový příklad kartelu bank a to ještě neskrývaného. Jako by se nám snažily říct "Nejsme tu my pro vás, ale vy pro nás. My si namastíme kapsu a vy to zaplatíte, nic jiného vám nezbývá".
Máme tady velké úřady, co mají dohlížet na "čistotu" podnikání, př. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Antimonopolní úřad a jiné "ctihodné" instituce, ale v tomto případě není o nich ani vidu, ani slechu. Že by další "náhoda"?
Dere se mi na jazyk spekulace "ovládá stát banky, nebo banky ovládají stát"? Po takovéto přehlídce moci a igronace ze strany finančních domů se přikláním k druhé variantě.

Odešel jsem před delším časem od České spořitelny z mnoha důvodů, ať už mi vadily fronty na pobočkách, neochotný personál, nebo vnucování mi jakýchsi balíčků služeb a v neposlední řadě vysoké poplatky. Proto se stala mým útočištěm mBank. Zpočátku to vypadalo jako dobrá volba, jen jsem si říkal jak dnouho to vydrží než se zkazí. A už je to tady v celé své nahotě. Začalo to před nedávnem drastickým snížením úroků na spořících účtech, o tom jsem psal v článku Namyšlená mBank a nyní to pokračuje dalšími omezeními:
  • Omezení na deset platebních příkazů v měsíci zdarma mě až tak netrápí, ale rozhodně nepotěší. Naštěstí se do toho nepočítají inkasní platby.
  • Co mě ale vadí a to hodně jsou výběry z bankomatu. Ty budou nově zpoplatněné podle výše plateb kartou. Vzhledem k mé dosud nepřekonané averzi placení tímto způsobem je to pro mě špatná zpráva.


Klienti dalších bank na tom jsou snad ještě hůř, to jsem detailně nezkoumal. Jediná schůdná alternativa v současné době mě napadá Fio a jejich ještě čerstvá bankovní licence. Ale co potom až se zkazí i tohle?
Napsalo se už mnoho slov o našich nenažraných bankách a jejich poplatcích za každý "prd", které jsou jedny z nejdražších v Evropě, ale tohle je moc i na mě. Zpravodajské kanály se předhánějí v informacích o možnostech řešení současné "krize" a podpoře podnikání a konzumu a tohle je ukázkový příklad jak to řeší banky u nás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kerria Kerria | E-mail | Web | 7. června 2010 v 21:43 | Reagovat

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají... Tak je to všude, nejen banky, ale i mobilní operátoři, pojišťovny a další.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama