Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Kokořínskem na Nedvězí

7. června 2010 v 12:22 | Lafi |  Toulky
V neděli se udělalo tak nádherně, že mě doma nedokázala udržet žádná přítomná síla. Jelikož přítelkyně dostala alergii, přehodnotil jsem plány a vypravil se na kole směrem na Nedvězí. Vzal s sebou taky foťák a s vidinou netradičních snímků vyrazil vstříc dobrodružství.


Bylo vedro, nechtělo se mi hned na začátku propotit triko a tak do Liběchova cesta ubíhala po silnici. Nechtěl jsem zastavovat a zvěčnit "krásnou" perspektivu na elektrárnu, kterak pěkně čadí. V Liběchově už mě vítala turistická značka a zpočátku asfalt, potom pěšina a za ní Tupadly. Tam jsem zase vzal za vděk silnicí a od té doby to bylo pořád do kopečka.
IMG_0031
První pískovcové skály

Cesta dále pokračovala Hlubokým a potom Vidimským dolem do obce Osinalice. Z ní nejsou žádné fotky, alespoň tentokrát, i když bylo co fotit. Je to tam taková vesnická idylka, opravené roubenky, všude kolem les a klídek.
Ve vesnici jsem našel zapadlou žlutou turistickou a vydal se na poslední a nejstrmější část cesty. To se beze zbytku splnilo, doslova pěšinka stoupala zezačátku po polorozpadlých schodech, člověk byl rád že přes hustou vegetaci kolo vynese. Po pár stech metrech se objevila pěkná široká cesta, hurá. Nadšení však vzalo po chvíli za své, když turistická značka odbočovala do dalšího krpálu a mě nezbylo než se znovu škrábat do kopce. Na konci stoupání se z ničeho nic objevilo skalní obydlí s ohništěm. Nařídil jsem si chvíli odpočinek maskovaný focením a potom zase nasedl na kolo.
Fotit v lese za jasného poledního dne, kdy slunce svítí na plný pecky není nic moc. Části snímků, kam se skrz listy dostane slunce jsou přepálené, zato zastíněné věci jsou beznadějně utopeny ve tmách.
Po výjezdu z lesa se přede mnou konečně objevil cíl cesty - Nedvězí.
IMG_0038
Cesta jako žádná ze sta

Zbýval jediný, krátký, ale za to hodně prudký výjezd na samotný vrchol. Ten jsem ale nedal, těsně před vrcholem mi proklouzlo zadní kolo a už jsem to nedokázal ustát. Poslední část se tedy absolvovala pěšky. Vrchol kopce, který není zarostlý stromy, je v nadmořské výšce 458m n.m. a je z něj fantastický výhled.
Smůla byla v načasování výletu, octnul jsem se na Nedvězí ve zhruba dvě hodiny odpoledne a obzor hlavně na severozápadě byl v mírném oparu. Teď konečně jsem zatoužil po stativu, panorama z tohoto kopce by nemělo chybu.
IMG_0046
Skalní obydlí

Po občerstvení vodou z flašky a nějakém tom focení byl čas se vydat na zpáteční cestu. Měl jsem namířeno po modré do Střezivojic. Do cesty se mi pletly ještě nevyschlé kaluže s bahnem, ale žádná hrůza.
Po nájezdu na silnici jsem zamířil nejkratší cestou k domovu, tudíž přes Dobřeň, Jestřebice do obce Kokořín. Cestou je vidět i hrad utopený v moři lesa.
V dálce se krčí Bezděz

IMG_0051
Pohled na obec Dubou

Z Kokořína cesta pokračovala dál přes Janovu ves, Vysokou, Střednice na Chloumek. Tady v rámci pozemkových úprav vytvořili cestu rovnou jako když střelí a po jedné straně vysadili stromy a keře. Je to rovná pláň, kde pořád fouká, úplný "vídrholec". Jezdím po té cestě od té doby co jí vytvořili a za těch několik let co je na světě, víc a víc stromů usychá. Nejsem žádný odborník na ekologii, ale vypadá to že tohle nemá naději na úspěch. Hlavně že jsou na začátcích cesty hezké tabule oslavující EU, jak nám na to přispěla.
Z Chlomku to už bylo pěkně z kopečka na Mělník a poslední stoupání do centra, které jsem ležérním tempem raději vyšel.
Trigonometrický bod na Nedvězí

Celkově mě výlet docela znavil a v nohách bylo necelých 60Km, začínám nějak lenivět. Taky se mi v hlavě honí otázka jak na kolo přidělat fotografický stativ. Na můj pidibaťůžek ho nedám a přimontovat k rámu aby nepřekážel se snad ani nedá. Uvidím ce se dá vymyslet.

IMG_0055
Znavený pes jedné rodinky, co se taky vyškrábala až nahoru

IMG_0072
Všechno kvete...

IMG_0079
Zpoza lesa vykukuje hrad Kokořín

IMG_0082
Opravená kaplička, nebo snad kříž?

Přidávám odkaz na mapu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Shariony Shariony | Web | 7. června 2010 v 12:42 | Reagovat

Tak to byl super výlet ;-) Díky za fotky, máte tam krásnou přírodu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama