Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Zase ti kuřáci

15. července 2010 v 14:55 | Lafi |  Ze života
Na novinkách mě doslova uhodila do očí tato zpráva. Už jen nadpis je silně zavádějící a nesrozumitelný "Daně za tabák jsou v ČR nízké a neodráží náklady, tvrdí expertka".


Už na první pohled člověk neví o jakých nákladech bude řeč a co je to za expertku. V dnešní době, kdy se každý cítí být expert na cokoli, je to opravdu úsměvné. A to má být článek v serioznch novinách. Co tam ti novináři vlastně dělají, když přebírají každou pitomost z ČTK. Tady je odkaz na originál.

V dalším odstavci je také perla. "cena cigaret neodráží náklady státu na kouření". Copak stát utrácí za cigarety, nebo je prodává, že s nimi má nějaké náklady?! Dále se dozvíme jméno tajemné expertky. Je jím Hana Rossová, strategická ředitelka výzkumného programu zaměřeného na kontrolu spotřeby tabáku, který je součástí Americké společnosti proti rakovině. Nechci být zaujatý, ale když jakékoli společnosti nestačí jednoslovný název fukce a název firmy se nevejde do několika málo slov, začínám být nedůvěřivý.

Pokusil jsem se o této "expertce" dohledat nějaké bližší informace na internetu. Jaké to překvapení, kromě této zprávy, převzané snad ve všech nejčtenějších denících, nic moc nenajdeme. Odkaz na sránky ITEN. Spolu napsala také jakousi Encyklopedii tabáku. Tak nevím, jestli je víc ekonomka, nebo lékařka. A odkaz na její prezentaci.

Zpět k článku. Je to stále dokola, proč by měl stát (což je dost imaginární pojem, někdo řekl, že stát jsme my všichni) vybírat speciální daně z cigaret, nebo z čehokoli jiného a znovu je dávat kuřákům v podobě péče o jejich neduhy způsobené jejich kouřením? Z jakého důvodu omezovat osobní svobodu a především odpovědnost za své činy? Když se rozhodnu kouřit, měla by to být má soukromá věc a nějakému úředníkovi do toho nic není. Pokud bych onemocněl na následky v tomto případě kouření, měl bych si náklady na léčbu hradit ze svého, jelikož by to bylo onemocnění přímo způsobené mnou samým. A k tomu nepotřebuji celou tu neefektivní daňovou mašinérii se spoustou úředníků. Kdyby si kuřáci platili lékařskou péči ze svého, by jistě byli ohleduplnější ke svému zdraví, a nejen oni. Pokud takový kuřák v ideálním případě platí trochu vyšší daně, které jsou neznámo kam a na druhé straně má doktora zdarma, nic ho nenutí k tomu přestat kouřit. Zvlášť když se dají cigarety sehnat takzvaně pod pultem.

Dále je ve zprávě rozebírané, snad ze všech úhlů, náklady léčbu kuřáků versus vybrané daně z cigaret a jak jsou současné daně nedostačující. K tomu jen, už z principu fungování státu zavislého na daních, nikdy nebude vybráno dostatečné množství daní, ať už jakýchkoliv, vždy jich bude nedostatek. Už jste někdy od politika slyšeli "Vybrali jsme tak velké peníze na daních, že už nevíme co s nimi".

Kouzlo takového přerozdělování si přímo protiřečí ve smyslu, uvalíme vysoké daně na tabák a vybereme víc peněz na léčbu těch sebevrahů s cigaretou. Stejně si to platí de facto sami, plus ještě úředníky. Když se díky jednak vysokým cenám cigaret, dále množícímu se černému trhu, nekvalitnímu tabáku a dalším věcem sníží množství legálně prodaných drahých cigaret, tak stát ve finále vybere maximálně stejně jako před zdažením a kuřáci budou kouřit dále.

I kdyby nakrásně taková donucovací kampaň státu v podobě vyššího výpalného na cigarety zafungovala a lidé by skutečně přestávali kouřit (čemuž nevěřím) tak se na daních zase vybere o to měně. Takže si stát v ničem nepomůže, jen o to víc namíchne lidi.


PS: Také máte za to, že ze slova stát se stalo něco, proti čemu je třeba se mít na pozoru? Myslím, že to není správný vývoj.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 js js | Web | 15. července 2010 v 18:40 | Reagovat

Typicke, samozvana instantni odbornice placena z verejnych penez, dojde po dlouhem zkoumani k zaveru, ze tech verejnych penez je malo. Jak jinak :)

Krome toho, cenu leceni kuraku nelze dnes spocitat, jelikoz se to plati ze zdravotni dane. Existovalo-li by nejake skutecne zdravotni pojisteni a pojistovny by kurakum mohly zvysovat pojistne, pak by se situace na trhu za nejaky cas ustalila a slo by rici - toto je celkem presna cena za leceni kuraku.

Jinak samozrejme souhlasim, ze penez vybranych na danich bude z pohledu statu vzdy malo.

Ostatne i s tim, ze stat se pomalu stava nepritelem c. 1. Aspon mne tedy nikdo jiny zatim nikdy neokradl ani nepodvedl, stat to dela celkem pravidelne.

2 Awali Awali | Web | 15. července 2010 v 21:38 | Reagovat

mozno ze mysli ze stat plati niake kontroly ohladom pravosti a ktovie coho .. no neviem :D  mozno stat plati priliz vela tej expertke za tu spravu a prave preto preraba :D ;-)

3 T(h)om T(h)om | Web | 16. července 2010 v 8:33 | Reagovat

Upřímně řečeno, Novinky.cz nemůže brát jako seriózní médium snad vůbec nikdo. Úroveň jejich článků je čím dál horší a já osobně jsem je už před nějakou dobou začal ignorovat a beru to pouze jako nutné zlo na hlavní stránce Seznamu.
Jinak s tím kouřením je to složitější, a stojím spíš na straně jeho omezování a klidně i vyššího zdaňování. Ne proto, že to omezuje osobní svobodu, ale protože kuřáci často v mnoha různých, byť snad drobných, ale o to hojnějších, případech obtěžují ostatní. Normální je nekouřit.

4 js js | Web | 16. července 2010 v 22:27 | Reagovat

Ano, normalni je nekourit. Taky je normalni byt heterosexual, v noci chodit spat a chodit po dvou. Presto bych povazoval za krajne nevhodne, absurdni a nemoralni, kdyby mi do toho vseho nekdo kecal nebo me trestal za nedodrzovani "normality".

Jeste jsem nezazil situaci, kdy by nekde byl kour z cigaret a neslo na tom miste proste nebyt, nebo se s kurakem domluvit.

Cim vic budeme nahrazovat prostou mezilidskou domluvu zakony, narizenimi, zakazy a regulacemi, tim vic bude nase spolecnost degenerovat.

5 Shariony Shariony | Web | 18. července 2010 v 17:26 | Reagovat

[4]: "Nešlo na tom místě prostě nebýt"...haha, to je fakt dobrý. Prostě tím chceš říct, že když někde někdo kouří, tak mám prostě odejít, i když třeba stojím na autobusové zastávce. Prostě mám jít jinam a třeba i v dešti moknout a bus dobíhat. Jasně. Nebo mám kuřákovi říct, pardon, nemůžu tu dýchat, mohl byste s tím prosíím přestat? Díky za radu, ale takhle bych se asi s žádným nedomluvila.

6 T(h)om T(h)om | Web | 18. července 2010 v 17:57 | Reagovat

[4]: Sexualitu si nikdo vybrat nemůže. Rozhodnout se pro kouření nebo nekouření ano.

7 js js | Web | 19. července 2010 v 8:15 | Reagovat

"Nebo mám kuřákovi říct, pardon, nemůžu tu dýchat, mohl byste s tím prosíím přestat?"

Pochopitelně, jak jinak byste to také chtěla řešit?
Mají-li dvě strany protichůdné požadavky v nějaké situaci, bývá skutečně nejlepším možným řešením vzájemná domluva. Teprve je-li na jedné straně idiot, jsou problémy, ale to je podle mých zkušeností málokdy (byť takových situací drobně přibývá, neboť lidé si zvykají na domluvy rezignovat - skoro na všechno už totiž máme speciální zákon a kde ne, tam po něm někteří volají - slušnost jde pak do pozadí, stačí přece dodržet slepě zákon).

Pravda, pokud někdo v dešti na kryté zastávce (kde jsou i jiní lidé) kouří, bude to asi idiot rovnou, ale i tak bych domluvu zkusil. Pokud by nezabrala, ukazoval možné řešení Saturnin na lodi s Miloušem :)  (Podotýkám, že zatím jsem takového idiota nezažil.)

Nicméně, za posledními dvěma odstavci mého minulého příspěvku si stále stojím.

"Díky za radu, ale takhle bych se asi s žádným nedomluvila."

Není zač; a to víte předem nebo už jste to i zkoušela?

8 Lafi Lafi | 19. července 2010 v 10:51 | Reagovat

Vrátil jsem se z vandru a koukám, že článek vás nenechal klidnými a je to pravá přestřelka názorů :-)

T(h)om: Ono je dneska skoro jedno, jaké noviny by člověk četl, skoro všude je to samé. Mě osobně by se líbily noviny na způsob komentovaných zpráv. Takhle je člověk nucený hledat všude možně na internetu, hlavně mezi soukromými stránkami a blogy.

9 Lafi Lafi | 19. července 2010 v 11:04 | Reagovat

T(h)om, Shariony: S tím kouřením si nemyslím, že by to bylo složité, jen lidé sami si to komplikují. Z mého pohledu je vždy lepší domluva mezi lidmi, byť někdy trochu hlasitější, než direktiva ze zákona, při které se lidé bojí zvýšit hlas. Stále by mělo platit "Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého".

Když jsou kuřáci taková "hovada" dost to vypovídá o stavu naší společnosti, jako třeba i chování lidí za volantem. Nemyslím že by se takoví lidé změnili na základě nějakého restriktivního zákona. Holt budeme si muset kuřáky vychovat sami :-D

Režisér Forman kdysi řekl něco ve smyslu: "Raději budu žít v kapitalistické džungli, než v socialistické zoologické zahradě". Co si o tom citátu myslíte?

10 Shariony Shariony | Web | 19. července 2010 v 19:13 | Reagovat

[7]: Tak to se opravdu máte, že jste takového i..a nezažil. To asi oba žijeme v jiných světech. Lafi má pravdu, nejde jen o kuřáky, ale bezohlední jsou bohužel i někteří za volantem. Já už takových arogantních lidí viděla dost a řeknu vám, s některými je skutečně lepší nesnažit se domluvit. Jinak by člověk riskoval své zdraví (nejen psychické, a to myslím doslova, bohužel). Možná vy byste přestal kouřit, ale většina kuřáků by se tomu na té zastávce vysmála, věřte mi. A ještě by řekla - nelíbí se? Běžte jinam. (jedno že do deště)
Ne, zákon tohle chování změnit nemůže, je to v lidech. Jenže, Lafi, jak je vychovat? Jak jim říct, jezděte opatrně? Seškrabte si nejdřív led z předního skla, než vyjedete, abyste viděli pořádně na cestu a někoho nesrazili??! :-( :-( Někteří lidi prostě na ostatní nemyslí a ne všchno se domluvou dá řešit. Bohužel. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby to šlo.
"Svoboda jednoho..", to zní moc pěkně a platit by to stoprocentně mělo. Jenže tu jsou lidi, kterým to je jedno. A když se jim to vytkne, tak řeknou (v tom lepším případě): akorát "no a?". Jestli jste něco takového nezažili, tak vyzkoušejte, fakt, ať se tu máme o čem bavit ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama