Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

A zase ty nájmy

6. října 2010 v 10:11 | Lafi |  Ze života
Čím dál víc si u nás v Čechách připadám, jako v nějakém divném socialistickém panoptiku. To bylo před volbami křiku jak musíme volit "pravici", s dinosaury se nebavíme, socialisté jsou zlí, zlí a špatní a další pokusy o manipulaci lidí. Teď máme tu rádoby novou a neokoukanou pravicovou vládu a z novin se člověk dozvídá stejně uhozené návrhy vlády, jako kdyby byli u vesla sicialisté. Chce se mi dodat, máme co jsme chtěli.Státem vynucovaná regulace, ať už čehokoli je ve svém principu špatná a přímo ukázkovým příkladem je u nás stále rozšířená regulace nájemného bydlení. Nejspíš je všem jasné oč tu běží, tedy jen ve zkratce. Majitel nemovitosti, v našem případě bytových jednotek, tyto pronajímá. Ve svobodné společnosti je takový pronájem čistě na smluvních stranách, za jakých podmínek a zda vůbec k pronájmu dojde. Tedy čistě otázka nabídky a poptávky. Stát se svými byrokraty nemá do toho co mluvit.

Ne tak v Čechách. U nás, i po dvaceti letech od pseudorevoluce i nadále stát, prostřednictvím zákonů doslova deformuje trh s byty. Jednak přímou regulací nájemného, kdy stanovuje jeho maximální možnou výši, a v neposlední řadě také majitelům minimalizuje zákonné prostředky na rozhodování, kdo bude jejich nemovitost obývat. Přičtěme k tomu celkovou právní nejistotu v naší zemi a nevymahatelnost práva a vyjde nám, že vlastnit bytové jednotky je dnes spíš prokletí, než prosperující podnikání.

Pro zodpovězení otázky, proč naši politici, ať "levice", nebo "pravice" doslova kopou za nájemníky, nemusíme chodit daleko. Přece jen nájemníků je daleko více než majitelů a tak mají mnohem větší volební "potenciál". Politici na slova jako svoboda, právní povědomí, rovnost před zákonem zvysoka kašlou.

Ale zpátky k plánům nového ministra pro místní rozvoj (podle mého názoru zbytečné ministerstvo). Od ledna příštího roku by mělo v některých městech končit státem regulované nájemné. To by byla dobrá zpráva pro svobodu a spravedlnost, kdyby úředníci nevymysleli jakousi cenovou mapu výše nájmů obvyklých v daném místě a tou by se měly řídit soudy při posuzování !možných! sporů. Tudíž se jedna regulace vystřídá druhou. Takové opatření má údajně předejít zavalení soudů žalobami mezi majiteli a nájemníky. Nějak jsem nepochopil důvody, podle kterých by se hromadně měly takové žaloby podávat. Přijde mi to jako úmyslné strašení kvůli ospravedlnění další regulace. Podle selského rozumu, když bude pro mě bydlení ve stávajícím bytě nevýhodné, ať už z jakéhokoli důvodu, jednoduše se odstěhuji jinam.
Ponechám na diskuzi, jestli takové doporučení úředníků, jak rozhodovat soudní pře, není pokus o ovlivňování nezávislosti našich už tak závislých soudů. Nejsem právník, ale tento doslova "výkřik do tmy" ministersva pro místní rozvoj nesplňuje nejdůležitější vlastnost zákona, to jest jeho dostatečnou obecnost.

Další věcí, nad kterou se mi zatíná chodidlo v pěst je vypsání výběrového řízení na sestavení takové cenové mapy. Financovaná bude samozřejmě z peněz daňových poplatníků. Takhle tedy šetří stát. Na jedné straně je všude slyšet o snižování platů úředníků, na druhé straně se vyhazují doslova balíky peněz oknem na zbytečné projekty. Přičtěme si další úředníky, co budou takovou agendu spravovat, také na dohled a je jasné, že celkové úspory ve státní správě jsou jen pohádka pro občany.

Pro informaci, když se ministr ohání zrušením systemizovaných míst, tak to automaticky neznamená propouštění. Tato místa jsou "potřebná" pro zajištění určitého objemu prací na úřadě. To ale neznamená, že jsou fyzicky "obsazená", jen se na ně berou peníze ze státního rozpočtu. To jsou ty takzvané "černé duše". Ve své podstatě se takové peníze "navíc" rozdělí na odměnách mezi "fyzické" zaměstnance.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 karaipuku karaipuku | E-mail | Web | 6. října 2010 v 10:35 | Reagovat

Vlk se nažere a bezedná koza zůstane celá.Nakonec to snad nikoho nemůže překvapit.Jde jen a jen o peníze.Bohužel jde o ty naše,které mizí v bezedné kasičce marnivých úředníků.Šetřit se musí hlásají všichni politici,ale výsledek,šetřit musí všichni kromě nás.

2 Awali Awali | Web | 7. října 2010 v 8:03 | Reagovat

fuu .. tak toto som netusila ze mate take.. neviem ako to je na slovensku ale hentak strielat do vzduchu peniaze sa mi zda naozaj trochu divne.. 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama