Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Irské trampoty

18. prosince 2010 v 8:32 | Lafi |  Ze života
Po delší době jsem se mrknul na bulvární zpravodajství iDnes a zase se rozčílil. V článku, sice staršího data, se můžeme dočíst o tom jak se naše rádoby pravicová vláda tajně domlouvá za našimi zády na finanční pomoci krachujícího Irska. Ale kdo z nás občanů jí dal k takovému jednání svolení? Měla to alespoň jediná koaliční strana ve svém volebním programu?


Novější zprávy z Českého rozhlasu nebo ct24 už mluví o pomoci Irsku jako o hotové věci. Sice nebudeme posílat peníze rovnou, ale zaručíme se za půjčku, takže když se taková bankrotující země rozhodne nesplácet úvěr, zaplatíme to my všichni. A komu že se bude vlastně půjčovat? Irové to rozhodně nebudou, většina peněz skončí v bankách, tudíž u soukromých firem, a lidem se zaplácnou ústa pohádkou o získaném podílu státu na těch pochybných firmách, co nemají cenu ani zlámané grešle. To je typický příklad kapitalizace zisků a socializace ztrát. A kdo je napojený na Irské banky? Samozřejmě hlavně banky v Německu, Francii a také Británii. Ti také nejvíce křičí o pomoci Irům.

Rozhovor s Pavlem Kohoutem, členem slavného NERVu je dost varující. Ještě depresivněji působí příspěvek Petra Macha. Jsou naši politici opravdu tak neschoní tohle pochopit, nebo nám to dělají schválně?

Už jen jako ze špatné komedie působí následné zprávy na iHned , nebo E15 jak poslanecká sněmovna, bez mrknutí oka schválila vydání dalších dluhopisů v astronomické výši 148 miliard korun na zaplacení našeho dluhu jen z minulého roku. Jestli si takhle vláda "rozpočtové odpovědnosti", jak si s oblibou nechá říkat představuje dobré hospodaření, tak je podle mého názoru něco opravdu špatně.

  • Souhlasíte s "pomocí" Irsku?
  • Záruky České republiky Irsku jsou zatím ve výši 6,7 mld. korun. To znamená, že na každého občana, ať už je to nemluvně, nebo důchodce to dělá 636 Kč, pro pracující to dělá dokonce 1364 Kč. Byli byste ochotní takovou sumu darovat "krachujícím" bankéřům dobrovolně ze své peněženky? Zdroj czso
  • Nepřipadá vám jednání vlády podle citátu "O nás, bez nás" nemorální vůči svým vlastním občanům?
  • Nemělo by se o tak důležitých věcech rozhodovat například v referendu?
  • Zastupitelská demokracie u nás, zdá se nefunguje, neměli bychom se zasazovat o přímou demokracii, jako napřáklad ve Švýcarsku?

Update:
Včera večer se na E15 objevila zpráva o tom že Irsko pravděpodobně nesplatí svůj dluh. Připadá mi to už jako záměr, MMF krátce po schválení půjčky poslal do světa tuhle varovnou zprávu, což na první pohled nedává žádný smysl. Když se začneme ptát v čí prospěch se tohle všechno děje, můžeme se ve spekulacích dostat dost daleko. Představme si, že Irsko svůj dluh opravdu nesplatí, maximálně částečně. Věřitelé se na něj slétnou jako supi a ostrovní stát se stane provincií, kde ve skutečnosti budou vládnout bankéři, co Irsku půjčili. Pravděpodobně nastane velký výprodej, podobně jako když Řecko je nuceno prodávat své ostrovy. Je to šílené? Ano a nejhorší je, že se to lehce může stát realitou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 18. prosince 2010 v 14:36 | Reagovat

Ano, ta prognóza se mi jeví bohužel docela pravděpodobně :-(.

2 Lafi Lafi | 22. prosince 2010 v 8:07 | Reagovat

Nejraději bych emigroval někam za svobodou. V EU mizí takříkajíc před očima :-(

3 Shariony Shariony | Web | 22. prosince 2010 v 13:34 | Reagovat

Takže za situaci v Irsku stejně můžou hlavně banky, protože půjčovaly bez ohledu na schopnost splácet.. A kdo na zahraniční pomoci vydělá? Banky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama