Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Lejstra

11. prosince 2010 v 9:17 | Lafi |  Ze života
Poslední dobou, ani nevím jak a proč k tomu došlo, jsem doslova zavalený různými uživatelskými postupy, obchodními podmínkami, politikami, zákony, vyhláškami a jinou nezáživnou četbou, a to jak v práci tak v soukromí. Navíc je k prostudování tak nešťastně málo času a samozřejmě se ode mě vyžaduje jejich znalost a mnohdy jsem nucen přidat vlastní podpis. Začínám mít z toho všeho dojem, že snad ani není v lidských silách všechno přečíst, natož tomu rozumět a umět s tím zacházet.


Záležitostí poslední doby se stalo obstarání certifikátu, tedy celé se to jmenuje "Komerční osobní certifikát" od certifikační autority Postsignum, což je Česká pošta. Osobně to nevyužiji, ale v práci to potřebuji, už jen na testování našich aplikací.

V zaměstnání je nás víc, kteří takový certifikát potřebují, proto se učinila hromadná objednávka se slovy, tady to vyplň, vytiskni dvakrát, počkej až ti řeknu a dojdi si na poštu pro certifikát. To zní celkem jednoduše, ale další věcí je, co vlastně člověk podepisuje. Jednak je potřeba si alespoň přečíst obchodní podmínky. Ty mají sice jen osm stránek, ale je to psáno snad hotentotštinou. Samé právní kličky a člověk se v tom klubku slovních veletočů snadno ztratí. Následuje jakási příručka pro zákazníky jedenáct stran, a nakonec certifikační politiky, pro jistotu ve dvou verzích, ve kterých jsem nenalezl rozdíly. Politiky mají už šedesát stran. To by měl člověk nastudovat během několika málo dní, ale mám svou práci která zkrátka nepočká a tak jsem to jen zběžně pročetl. Myslím, že by se to takovým způsobem "honem, honem" němělo řešit. A to ještě nemluvím o návodech jak to všechno zprovoznit na počítači.

Dnes na nás číhají různé smluvní, licenční, obchodní podmínky na doslova každém kroku. Schválně, čtete je? Nedávno jsem instaloval do prohlížeče novou verzi flash playeru a byl nucený odsouhlasit jakési podmínky  používání. Přiznám se, nečetl jsem to a zatrhl souhlasím. Kdyby tam bylo napsáno třeba "Souhlasíte, že váš dům darujete nasí společnosti, tak mám smůlu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Shariony Shariony | Web | 11. prosince 2010 v 9:27 | Reagovat

Podpisy jsou dost ošemetné. Nejhorší je, že jimi člověk může stvrdit i to, co nechce..
Třeba já jsem takhle v jedné práci měla podepsat lejstro o odpovědnosti s tím, že i když tam jsem na brigádě, tak ručím za všechny notebooky ve skříni. Přitom tam pracovali i jiní  a já pak měla strach, že je to na mě ušitá bouda, že to večer ukradnou a po mně budou chtít, abych škodu nahradila :-D Snažím se číst všechno, ale textu bývá většinou moc hodně na to, že jde i o blbosti. A taky - čím víc textu, tím je to podezřelejší. Škoda, že na takové věci nestačí dvě tři věty, jasné a srozumitelné :D

2 destination-chance destination-chance | Web | 11. prosince 2010 v 11:22 | Reagovat

Ahoj .. Na mém blogu se dnes večer (11.12.) spustí bleskovka o diplomky .. Pokud chceš tak se přidej :) .. Bude končit 12.12. tak si ji nenech ujít :) .. Mimochodem - Máš to tu moc pěkné :) ..

Rodney

3 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 12. prosince 2010 v 11:33 | Reagovat

Zdravím a přeju pěknou neděli... :-) Snažím se číst všecho, hlavně to, co mám přímo v ruce, ale fakt je, že na netu to flákám. Snad si jednou nějak nenaběhnu.. :-| Ale dokument, který držím přímo v ruce, tak ten čtu pozorně a když se mi na něm jenom trochu něco nelíbí, nebo něčemu nerozumím, tak to prostě nepodepíšu a vyžádám si čas do druhého dne. A mezi tím se většinou stihnu s někým poradit...Je to dneska o ústa..podepsat něco jen tak v rychlosti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama