Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Celní bariéry

17. ledna 2011 v 9:44 | Lafi |  Ze života
Při pročítání našeho "nejdůvěryhodnějšího" deníku mě zaujala zpráva iDnes: Za zásilky z USA i Číny si lidé od dubna připlatí až 20 procent


Krátce řečeno, od 1. dubna budeme při dovozu zboží od hodnoty 22eur a v budoucnu nejspíš i méně, ze zemí mimo EU oloupeni státem o daň z přidané hodnoty (DPH) ve výši 20 procent. V současnosti je zboží nedaněno do hodnoty 150eur. Pokud tedy plánujete dovézd něco z Číny nebo z USA, neváhal bych.

Co to všechno znamená?
  1. EU se snaží zuby nehty omezit konkurenci pod zástěrkou ochrany domácího trhu. To bude mít za následek zvýšení cen, nekvalitní výrobky, spolu s hledáním cest jak taková omezení obejít. To už se děje například s dovozem klasických žárovek, dovážených jako akční umění co by tepelné koule.
  2. Naši celníci budou mít daleko víc práce se zásilkami. Ve zprávě se uvádí nutnost prohlédnout dokonce tikrát až čtyřikrát víc balíků než dosud. Vybrané peníze z této daně ale údalně nebudou moc velké. Zajímalo by mě, jesti se z vybraných peněz celníkům zaplatí alespoň režie.
  3. Co EU vede a kdo bude mít prospěch z této nové železné opony která roste na hranicích EU? Že by úspěšná lobby velkých firem?
  4. Také je vám proti srsti aby se jakýsi celník přehraboval ve vaší zásilce?
  5. Na závěr jedna pikantnost. Doslova je napsáno: "V případě pochybností o hodnotě zboží musí adresát doložit, kolik za něj zaplatil, například výpisem z účtu." Co na to ochrana osobních údajů. Do mých bankovních transakcí přece nikomu nic není.
Všemožná celní a daňová opatření, zaváděná pod populistickou rétorikou ochrany domácího trhu jsou nejen neúčinná, ale škodlivá především svobodným trhům, jelikož omezují přirozenou konkurenci a ochraňují neefektivní výrobce (poskytovatele služeb), kteří by v přímé konkurenci neobstáli. V takto vytvořené zoologické zahradě jsme ještě před dvaceti roky žili a někteří si jistě pamatují na prázdné regály v krámech, nekvalitní výrobky a fronty na ovoce a zeleninu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 17. ledna 2011 v 10:59 | Reagovat

Naštěstí EU je z části (krom nerostných surovin a přírodních zdrojů) soběstačná, ale stejně je to hrůza. Když jen uvážím jaké věci - a kolik - dovážíme z Číny..
Třeba to napomůže stínové ekonomice :-).

2 js js | Web | 17. ledna 2011 v 11:24 | Reagovat

Já tomu pořád moc nerozumím.

Jaká ochrana lokálního trhu? Jestli je ochoten mi někdo něco prodat levněji, tak bych mu měl utrhat ruce, ne?

Protože ušetřím peníze a ty můžu využít jinak. Třeba jít do restaurace nebo si zaplatit paní na uklízení.

Kdežto dle nařízení "ochranáře domácího trhu" si koupím lokální zboží (a dražší, jinak by jej nikdo nemusel "chránit") a peněz mi tedy zbyde míň. Pouze se trochu změní průtok peněz ekonomikou, ale kde je nějaký celkový efekt?

Ano, někdo by jistě namítnul, že v prvním případě šla část peněz do Číny. Ale místo těch peněz přišlo zboží a to ve větší hodnotě (bylo-li levnější). Takže nelze neprodělat... Ach jo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama