Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Nikomu jsem neublížil

23. března 2011 v 12:48 | Lafi |  Ze života
Stejně jako nadpis se jmenuje i název dokumentu opět vysílané na ČT2 v režii Pavla Křemena s podtitulkem "O fenoménu udavačství za komunistického režimu s někdejšími důstojníky StB i s těmi, které řídili".


Postupně, během sledování se začínají rozkrývat osudy lidí, co se k takové ohavnosti propůjčili. Jedno z nejhorších zjištění co jsem si z filmu odnesl, je absence jakéhokoli, byť jen malého pocitu viny nebo zahanbení dotyčných udavačů. Z jejich pohledu nic nemorálního neprovedli. Abych však jen nadřazeně nekritizoval, byl tam zmíněn osud těžce zkoušeného člověka, co si prožil své už za války a potom znovu v padesátých letech v Jáchymově. Aby se dostal z otřesných podmínek uranových dolů, podepsal spolupráci. V takových případech bych se neodvažoval vynášet nějaké kategorické soudy.

V takzvaných cibulkových seznamech jsou uvedeni jako spolupracovníci STB také mnohdy i dnes známé tváře, ale nebudu prozrazovat podívejte se a udělejte si názor sami. Mohu říct že mezi nimi je jeden umělec (zpěvák), který mě dost zklamal a to ani ne tak samotnou spoluprací, ale svým současným postojem k téhle věci.

Když potom vidíme kdo nás zastupuje v politice, z čeho a jakým způsobem se dostali takzvaně ke korytu, je zbytečné se divit, že jednají jak jednají. Je to obraz nás samých.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 tomapeta tomapeta | Web | 23. března 2011 v 12:52 | Reagovat

ahojky,chci tě pozvat k nám na blog a chci ti nabídnout ohodnocení blogu.začínáme dnes ve 14:40hodin.máš hezký blog.papa

2 signoraa signoraa | Web | 23. března 2011 v 12:58 | Reagovat

Patřím mezi ty starší a pamatuji, jak se říkalo: "Každý máme svého udavače". Žili jsme v hodně pokřivené době, kdy si ti, kteří udávali, mysleli, že to vše dělají pro něčí (svoje) dobro. A nemuseli to být ani lidé zapsaní v Cibulkových seznamech. V mém případě se na mně "podepsal" uliční výbor, který mi dost znepříjemnil můj vstup do života.
To heslo o udavačích platí bohužel stále a k současným politikům se raději vyjadřovat nebudu, byla bych asi dost sprostá.

3 Čerf Čerf | Web | 23. března 2011 v 13:48 | Reagovat

Snažím se být v soudech a především v odsudcích opatrný, protože žádný seznam nedokáže zachytit skutečné pohnutky a kontext. Co řádek seznamu, to neopakovatelný lidský příběh, který by vyžadoval správnou interpretaci. Jsou tam na stejné tribuně černočerné skety i bělostné oběti a mezi nimi bohatá stupnice šedi. Já bohužel nedokážu jedny od druhých odlišit. Samozřejmě - podle jejich současného postoje se dá odhadovat, ale to téma je eticky tak spletité, že si prostě netroufám šmahem odsuzovat. Tím spíš, že někteří lidští mizerové se podobným problémům sami vyhli třeba jen proto, že byli příliš bezvýznamní na to, aby se o jejich spolupráci vůbec někdo ucházel.

4 Lafi Lafi | 23. března 2011 v 19:07 | Reagovat

[2]: Ono to udavačství, které bylo mnohdy neefektivní dnes nahazuje elektronickými vymoženostmi, třeba kamery na skoro každém rohu, nebo odposlechy telefonů. Dokonce k tomu přispíváme dobrovolně, takové takzvané sociální sítě jsou úžasná studnice informací. A když tohle všechno nepomůže vymyslí se sčítání lidí. Nepochopím spoustu i dost vzdělaných lidí, kteří tomu fandí, a nebo to dokonce berou jako svou občanskou povinnost. Nemohu si pomoct, připadá mi to doslova jako sčítání dobytka.

5 Lafi Lafi | 23. března 2011 v 19:13 | Reagovat

[3]: Nejspíš to z mých řádků dostatečně není zřejmé, také jsem se chtěl vyhnout despotickým odsuzováním jednotlivých lidí. Spíš bylo mým záměrem poukázat na jedno z mnoha temnějších míst našich dějin o kterém především mladí lidé většinou nemají dostatečné informace.

Netroufám si paušálně odsuzovat, ale zaráží mě jakákoli absence sebereflexe, kdy dotyční udavači si nepřipouští ze své strany jakékoli morální pochybení. Stará pravda říká "Kdo zradil jednou, zradí i podruhé".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama