Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Nastavení plochy v Ubuntu 11.04

12. května 2011 v 10:30 | Lafi
Po krátkém výletu do tajů distribuce Xubuntu jsem přesedlal zpátky na staré dobré Ubuntu a to na ještě čerstvou nejnovější verzi 11.04 Natty Narwhal. Co se nestalo, byl jsem už tak rozladěný nemožností přizpůsobení Windows XP na mém notebooku, že se instalace týkala i jeho. Zkrátka, bylo mým cílem mít jednotné pracovní prostředí jak na desktopu, tak i na přenosném počítadle.
Co se týká takzvaného "ksichtu", v této verzi distribuce oproti minulým snad nezůstal kámen na kameni. Po samotné instalaci uživatele přivítá nové prostředí Unity. Řeknu to rovnou, nesedlo mi. Přišlo mi takové přeplácané, téměř pohádkové barvičky, rádoby líbivé efekty, atd. Na takovou diskotéku věru nejsem, potřebuji od počítače především jednoduchost, rychlost a přehlednost. Standardní uspořádání mi od první chvíle nevyhovovalo. Unity jako takové jde hodně špatně upravovat k obrazu svému a tak po několika marných pokusech jsem přešel na klasické Gnome.

Možná dostanu nálepku přílišného konzervativce, ale co se týká samotného desktopového prostředí, tak na něm si nepotřebuju takzvaně "honit triko" s roztodivnýma parádičkama. To co mě zajímá jsou samotné aplikace a snadné ovládání. Požaduji aby se desktop přizpůsobil mě a ne naopak. V tomto směru vidím cestu, jakou se vydal Canonical což je tvůrce nejen této districe, jako špatnou, jelikož se tím snaží dělat z uživatelů pitomce. Jestli se vývoj Ubuntu pohrne dál stejným směrem, pravděpodobně mi nezbude, než přejít na jinou distribucu, nejspíš se vrátím ke Xubuntu. Ale dost už řečí, dál už jen o tom, co mám na jazyku, a tím je nastavení samotného dektopového prostředí.

Když jsem přemýšlel jakým způsobem navhnout ovládání, prvním požadavkem bylo odstranění obou vodorovných panelů, protože dále snižovaly už tak nízké širokoúhlé obrazovky. Po několika pokusech bylo jasné, že spodní panel, kde bylo tlačítko zobrazení plochy, zobrazení spuštěných aplikaci a koš, nebudu potřebovat. Zobrazení plochy mám namapované na klávesové zkratce a ostatní se dá zařídit jinak. Milý panel šel rychle pryč.
U Gnome mi oproti Xfce (prostředí Xubuntu), hodně chyběla nabídka při kliknutí pravým myšítkem kdekoli na ploše (podobné jako ve Windows po stisknutí tlačítka Start). Nakonec jsem došel k poznání, že ji vlastně nepotřebuji. Těch několik často spouštěných aplikací se dá namapovat na panel, zbytek se dá spustit různými způsoby.
A tak vznikl nápad se zbavit i vzchního panelu a vytvořit si vlastní, tentokrát na pravé straně obrazovky. Myšlenka byla na co nejjednodušší a lehce pochopitelné uspořádání. Na výsledek se můžete podívat na snímcích obrazovky.

Ta zátka není důležitá, je to jedna z mála blbůstek.

V horní části jediného panelu je tlačítko Hlavní nabídky, to pro případ, kdybych se náhodou ztratil. Cestou dolů najdeme Aplet Deskbar což je super nástroj nejen na všemožné vyhledávání ať už na discích, nebo na webu. Pod ním je shluk spouštěčů nejpoužívanějších programů. Většinu z nich spouštím pomocí klávesnice jak rovnou klávesovou zkratkou, nebo pomocí alt + F2. Přidal jsem je tam hlavně z důvodu občasného ovládání počitače mou drahou polovičkou a nechtěl jsem aby to na ní bylo moc hardcore. Snímky jsou pořízené z notebooku a proto tam chybí takové programy jako Rawtherapee, Gimp a podobné.

Uprostřed panelu jsem nechal volné místo. Původně se tam zobrazovaly spuštěné programy, ale zdálo se mi to nepřehledné. Právě spuštěné aplikace vidím když zmáčknu Alt + Tab.

Spodní část panelu je vyhrazena různým oznamovacím věcem a stavu systému. Prvním Apletem informace o vytížení procesoru, což u mého nevýkonného notebooku občas využiji. Pod ním se nacházi ikona Dropboxu o kterém jsem před časem psal tady. Dál pod ním je téměř neviditelná ikona "modrého drápu" (bluetooth) a ještě dál vlaječka signaluzující rozložení klávesnice.
Potom následují systémové informace o kapacitě baterie, stavu sítě, hlasitosti zvuku a nastavení e-mailu/Ubuntu One.
Dále vespod jsou už jen hodiny, tučné písmo u nich se dá nastavit pomocí editoru nastavení Gconf. Následuje zobrazení pracovních ploch a ikona koše.


To by bylo na rychlé seznámení asi tak vše. Znáte ten pocit, kdy něco, cokoli vytvoříte a hned cítíte, že je to to pravé? Zkrátka to sedne jako ta pověstná prdel na hrnec. Ty samé pocity jsem měl po dokončení mého nastavení dektopu. Neříkám že to bude vyhovovat každému, berte to jako jednu z možných cest, jak si zefektivnit a zpříjemnit práci s počítačem.

Ještě přidám seznam použávaných klávesových zkratek při ovládání prostředí Gnome:
Alt +
F1 Zobrazení hlavní nabídky
F2 Zobrazení dialogu spouštění aplikací umístěných na panelu
mezerník Aktuvuje nabídku okna
F7 Přesune okno
F8 Změní velikost okna
F9 Minimaluzuje okno
F10 Přepínač stav maximalizace
M Maximaluzuje okno
S Maximaluzuje svisle
V Maximaluzuje vodorovně
D Stryje všechna okna a aktivuje plochu
Tab Přepíná mezi okny
Print Snímek okna

Win +
W Spouští web.prohlížeč
E Domovská složka v Nautilu (správce souborů, jako průzkumník)
C Kalkulačka

Ctrl +
Alt + Delete Odhlašování, vypínání, restart
Alt + L Zamykání obrazovky
Alt + T Terminál
Alt + šipka Přepínání ploch

Když bude čas, příště bych se rád rozepsal o některých vychytávkách, se kterými jsem se seznámil při vytváření prostředí. Třeba by to někomu pomohlo.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ell Ell | Web | 12. května 2011 v 12:35 | Reagovat

:/

2 daisy daisy | Web | 12. května 2011 v 14:36 | Reagovat

TENTO DOPIS NEPŘESTÁVEJ ČÍST!!!!TENTO DOPIS JE OD JEDNÉ HOLKY Z RUSKA JE JÍ 13 LET A VŽDYCKY SI PŘÁLA MÍT SVÉHO KONĚ JESTLI TENTO DOPIS POŠLEŠ 20-TI LIDEM TAK JSI POTOM V DUCHU ŘEKNI SVÉ TAJNÉ PŘÁNÍ ZJEVÍ SE TI DO 5 DNŮ. JESTLI TO NEPOŠLEŠ 20-TI LIDEM TA HOLKA PŘÍJDE K TOBĚ VEČER V 00:00 A ZABIJE TĚ!!!!!!!!!!!!! JEDEN KLUK TO NEPOSLAL A DO ZÍTŘKA NA POSTELY TAM BYLA JENOM JEHO KOSTRA A DOPIS PSANÉ KRVÍ!!!!!

3 Hanka Hanka | Web | 12. května 2011 v 16:20 | Reagovat

Lafi, máš můj obdiv, ale na mě už je tohle příliš! ???

4 T(h)om T(h)om | Web | 12. května 2011 v 22:28 | Reagovat

Linux je sice super hračka, ale 11 verze Kubuntu mi přinesla i jednu potíž: Výchozí systém v GRUBu už se nenastavuje ve stejném souboru jako dřív, a návod na nové řešení zatím nikde. No nic, počkám:)

5 Lafi Lafi | 13. května 2011 v 8:04 | Reagovat

[3]: Díky za komentář, ale obdiv je trochu silné slovo. Jen jsem si hrál s nastavením a trochu se u toho snažil přemýšlet :-)

[4]: U Gnome jsem pro změnu ještě nenašel kde jsou uloženy konfigurační soubory. Rád bych si nastavení přenesl i na jiný PC, bez toho abych to tam nemusel nastavovat znovu. Xfce to má  ošetřené v jednom xml soubodu, což změníš v jakémkoli txtovém editoru.

6 T(h)om T(h)om | Web | 13. května 2011 v 21:09 | Reagovat

[5]: Ještěže mám na CD vypálené obě "desítkové verze" - Ubuntu i Kubuntu. Ne každá novinka je nutně k lepšímu. Bohužel.

7 Lafi Lafi | 13. května 2011 v 21:30 | Reagovat

[6]: To máš pravdu, naštěstí je svět GNU/Linuxu plný možností. Třeba mé oblíbené distro Puppy Linux. Minimalistické, nemusí se instalovat. A navíc celé běží v operační paměti, takže je pekelně rychlé :-)

8 T(h)om T(h)om | Web | 14. května 2011 v 9:56 | Reagovat

[7]: Puppy jsem zkoušel a musím uznat, že ve fofru se mu asi nic nevyrovná. Na druhou stranu je to přece jen "štěně" a jako alternativa k opravdovému OS se moc nehodí. Beru ho jako záchranný systém nebo nějakou nouzovku, ale srovnávat ho s Ubuntu, Mandrivou, Windows nebo jinými velkými systémy mi přijde opravdu hodně nadsazené.

9 Lafi Lafi | 16. května 2011 v 21:24 | Reagovat

[8]: To bych Ti možná oponoval :-D Pro mě není důležité jak velká distribuce to je, důležitější je co umí. Na desktop bych to asi netahal, ale kdo ví... Do malého notebooku je to ale raketa! A když člověk potřebuje hlavně webový prohlížeč, nějakou tu kancelář, e-mail a obrázkový prohlížeč, tak není co řešit.

10 MAC Makeup Store MAC Makeup Store | E-mail | Web | 25. července 2012 v 9:35 | Reagovat

MAC makeup mascara is as well cell free. The MAC makeup mascara will not accomplish your eyes ache never again. Wonderful MAC makeup mascara is the Waterproof mascara.Mac Makeup Mascara is guaranteed to keep your lashes looking full and thick, all day long.

11 Neznáte? Neznáte? | Web | 13. února 2014 v 13:01 | Reagovat

Neznáte způsob, jak vypnout přepínání pracovních ploch kolečkem myši? Jinak dobrý článek, díky za některé užitečné tipy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama