Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Vandr České Středohoří

18. července 2011 v 12:15 | Lafi |  Toulky


Sobota
V odpoledních hodinách dojíždíme na nádraží v Ústí nad Labem - Západ. Dáváme si pivko v nádražní krčmě. Procházka po polorozpadlé čtvrti a nákup bagety na pumpě. Po návratu na nádraží další pivko a následný nástup na osobní vlak.

Dojezd do Stadic. Nalezení pohostinství, ale už nějakou dobu zavřeného. Zpáteční cestou kolem potoka narážíme na tentokrát už otevřeného kiosku. Pivko a zpátky na zastávku, jelikož jsme obdrželi informaci o jakési akci ve Rtyni. Zadařilo se a odjíždíme.

Rtyně. Hned u nádraží je jakýsi jarmark. Ujo se může konečně najíst. Chvíli zevlujeme a následně se vydáváme na pochod směrem na Milešovku. Procházíme Žalany, Bořislav, Bílka. Nacházíme pravou vesnickou hospodu. Dvě pivka a chystáme se k odchodu. Venku zjišťujeme déšť. Návrat do restaurace. Následuje pivko a jelikož pořád prší ještě limča. Počasí se umoudřilo a proto vyrážíme dál. Protože je venku tma jako v pytli, vybalujeme čelovky. Za vesnicí, za loukou na kraji lesíka kempíme. Nechceme nechat své spacáky napospas přírodním živlům, a tak stavíme přístřešky. Podařilo se mi napnout celtu opačně a ještě šikmo. Po zjištění omylu a rozebrání stávající nevyhovující konstrukce je to opraveno. Odhadem něco po půlnoci skutečně začíná znovu pršet a co víc, přidává se dost nepříjemný silný vítr.

Neděle
Ráno naštěstí neprší, leč vítr neutichá. Kolem nás se rozléhá, někdy až nepříjemné bečení. Honzovi se nechce vstávat. Hrabu se z hamaky a po skromném nasnídání se pokouším neco nafotit. Zpátky na tábořiště, balení věcí. Pomalu se šouráme na pěšinu. Začíná poprchávat. Navlékáme na sebe ponča. Jelikož je oba máme nová, alespoň je vyzkoušíme. Cesta k vrcholu. Pod pončem se potím jako prase, ale zase o dost míň než v pláštěnce. Jsme nahoře. po zapadnutí do hospůdky přestává pršet. Dáváme si pivko a párek. Za chvíli se přiřítí squadra asi deseti lidí plus několik psů. Rázem je v malé krčmě živo. Odcházíme. Začíná pršet, tentokrát je to pořádný slejvák. Jdeme po cestě dolů, která se změnila ve slušný potůček. Dole pod Milešovkou zjištění, že jsem si nepohlídal boky ponča. Sice byly zapnuté na patenty, ale i tak mi tudy lehce nateklo na kraťasy.

Řítíme se do Milešova. Přestává pršet. Nacházíme hospodu s názvem "U mušketýra". Pod přístšekem se krčí několik postarších cyklistů. Pohostinství by mělo mít podle cedule otevřeno, leč není tomu tak. Po chvíli přikvačil starší pán a otevřel. Na otázku co má k jídlu se nám dostalo odpovědi "To ještě nevím". No nic, dáme pivko a uvidíme. Mezi tím se venku znovu slušně rozechc... rozpršelo. Přichází mladší pán a ptá se jestli budeme jíst. Vypadá to na provozního. Hurá! Dávám si uzené se špenátem a bramborovými knedlíky, Ujo jakousi směs. Platíme a pochodujeme dál po červené.

Míjíme odbočku na Ostrý a dostáváme se do Kocourova. Objevujeme penzion s restaurací. Nevídané v takové díře. Dáváme si Plzeň a limču, zvlášť. Pokračujeme do Medvědic. Domy tady vypadají dost zanedbaně. Za obcí ztrácíme červenou. Po krátném bloudění a zjištění, že starý hřbitov není na mapě improvizujeme přes Lipou a Mrklesy. Docházíme do Lhoty. Z asfaltu už mě slušně bolí nohy. Nacházíme červenou. Smůlou je, že je hodně zarostlá. Po ní docházíme na něco mezi rozbitou asfaltkou a šotolinovou cestou. Podle mapy by to měla být okresní silnice.

Na rozcestí s názvem "Děkovka" odobočujeme po modré na Hrádek (Oltářík) kde chceme přespat. Po vyškrábání se na zříceninu zjišťujeme nemilou věc. Přespat se tu sice dá, ale jednak tu slušně profukuje a když by přišla větší přeprška, nemáme se kde schovat. Sestupujeme zpátky dolů a kempíme kousek od modré. I tady je čerstvé povětří, ale jde to. Jsme utahaní, jdeme si brzo lehnout. Nohy bolí.

Pondělí
Probuzení do krásného polojasného dne. Následuje jako vždy balení. To nám začíná jít od ruky. Zpátky na cestu. Za obcí Děkovka ztrácíme červenou. Náhradní plán, dojít polní cestou do Pnětluk a odtud pod Plešivcem do Vratislavi. To se za asistence místního dědy daří. Pochodem přes louku a starou úvozovou cestu získal Ujo jako bonus několik klíšťat na nohavici. Ve Vratislavi nacházíme nově vypadající hospodu, bohužel zavřenou. Před ní stojí teréní auto s nákupem. Honza vysomroval petku s limčou. Stála šest korun! Následuje občerstvení a krátký odpočinek na autobusové zastávce. Po něm jdeme pořád po červené do Třebenic. Po levé straně vidíme neskutečný kopec s další zříceninou. Odhadujeme to na Košťálov. Tudy že bychom měli za chvíli pokračovat v putování?!

V Třebenicích vidíme upoutávku na penzion "U Havlů". Ze začátku se mi to zdá pro nás moc hogo fogo, ale v okolí nacházíme už jen sportbar. V penzionu je útulně a mrtvo. Venku začíná zase slušně lejt. Dáváme si pivko a jídlo. Obojí výborné, hlavně porce jídla. Je vidět, že mladá sympatická servírka si nemá s kým pokecat, tak se tohoto nelehkého úkolu zhošťujeme. Přestává pršet. Je čas se pohnout o kus dál.

Značení zelené turistické je u zahrádkařské kolonie rébus. Nakonec nad ním vítězíme. Cesta stále stoupá. Nohy už mě slušně bolí. Konečně je před námi rozcestí Košťál. Roztahujeme karimatky a dáváme si voraz. Sundavám boty. Zjišťuji na malících strhnuté puchýře. Tiše si nadávám, proč jsem si nekoupil trochu větší boty. Po siestě, při nazouvání nadávám nahlas. Jdeme po zelené a potom z ní odbočujeme na cyklostezku do Boreče. Nějaký místní nadšenec asi sbírá stadé patrové autobusy a nejen je. Ujo objevil v mapě v obci Bílinka u hlavní silnice jakýsi Alfa klub. Obávám se, že je to hampejz. Naštěstí v Režném Újezdě objevujeme hospodu pro místní. Posilnění pivkem před výstupem na Lovoš. Není kam spěchat.

Po přechodu hlavní silnice zjišťujeme nemilou věc. Kvůli stavbě dálnice se nemůžeme dostat na druhou stranu a nechce se nám to složitě obcházet. Na stavbě jsem odchytil nějakého týpka v montérkách a došlo k dohodě. Poradil nám jak se po žebřících přes stavbu dostat kam potřebujeme a my budeme dělat, že jsme ho nepotkali. Úspěšně na druhé straně a teď nás čeká Lovoš. Pod kopcem nás minulo Aro 4x4 se sudy s pivem, ženoucí se do kopce. Stoupání bylo nekonečné. Nakonec jsme přece jen doklopýtali až k chatě. Paní nám uspokojila žízeň a po optání na nocleh jsme neváhali a za 140Kč vzali postel. Chvíli jsme s ní pokecali, ale jelikož byla únava nemalá, za soumraku už naše těla byla ve spacácích.

Úterý
Ráno lehká hygiena, limča a po lehké konverzaci s paní domácí změna trasy. Místo Lovosic do Oparna. Tam buď vlakem, nebo po svých do Malých Žernosek. Cesta byla celkem příjemná, v Oparně jsme objevili hezkou restauraci. Je zajímavé že v tomto kraji je obsluha většinou značně ukecaná. Ujo zjistil spoje do Žernosek pomocí internetu v mobilu. Bylo na výběr. Buď si nedat jídlo, nebo jít po svých. Hlad zvítězil. A tak nebylo kam spěchat.

Cestou údolím Milešovského potoka se udělalo dost vedro. Konec cesty k zastávce byl zase po asfaltu. Nohy už se mi celkem kroutily nevolí. Vlak jel naštěstí načas, dokonce to byl jakýsi klimatizovaný City něco. Ovšem výpravčí při dotazu za zpáteční spoj byl lehce v koncích. Nakonec mi přece jen něco poradil.

V Lovosicích na pokladně se paní pomalu chytla za hlavu, cože mi to průvodčí doporučil. Takže změna plánu, teď mám namířeno do Litoměřic. Osobák mi jel za pár minut a proto jsme se s Honzou rychle rozloučili a každý se vydal ke své domovině. V Litoměřicích na mě čekalo nemilé překvapení, když mi paní na pokladně sice ochotně poradila cestu na druhé nádraží, ale budu muset přes skoro celé město po svých. No nic. Dopajdal jsem na nádraží Litoměřice-město a naštěstí za necelou půlhodinu jel vlak k nám.
Vandr České Středohoří
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 18. července 2011 v 15:59 | Reagovat

Nádherné fotky, jedna lepší, než druhá. A na to, že to mám na Milešovku cca 50km, tak je dost ostuda, že jsem tam ještě nebyla. Možná to napravím hned zítra... 8-)
Díky za inspiraci a měj se pěkně..:)

2 Libor Libor | Web | 20. července 2011 v 10:22 | Reagovat

Putování = déšť a pivo :-)
České středohoří mám rád (ačkoliv Milešovku jsem zdolal jen jednou). Takový Ostrý nebo Sedlo, to je paráda.
Ale Brdy jsou Brdy... :-)
Ten vlak se jmenuje City Elefant, docela často s ním jezdím.

3 Lafi Lafi | Web | 20. července 2011 v 12:11 | Reagovat

[2]: Ono to je pochopitelné, dost chodíme, tak potřebujeme dost pít :-D V čutoře má člověk jen záchovnou dávku. Nosit celý den na hrbu několik litrů vody, to se dost pronese. A pít syntetické limonády na litry asi taky není to nejlepší řešení.

Ostrý byla náhradní varianta, nakonec k ní nedošlo. A škrábat se na ten kopec jen z plezýru, to jsme nedali.

Brdy ještě nemáme prochozené, třeba někdy příště :-)

4 Lafi Lafi | Web | 20. července 2011 v 12:13 | Reagovat

[1]: nemáš vůbec za co, jen na Milešovku je to pěkný krpál a lanovka je jen nákladní :-)

Už teď se těším na fotky!

5 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 20. července 2011 v 12:18 | Reagovat

[4]: To teda BYL krpál!! Cestou jsem myslím asi tak 3x zemřela vyčerpáním a několikrát jsem zatoužila po té nákladní lanovce, ale výhled pak stál za to! :) Fotky nějaké mám, ale tak perfektní jako jsou ty tvoje, teda nejsou. Bylo to v mlžném oparu...sluníčko se často schovávalo za tmavé mraky, ale stejně to byla nádhera...:)

6 Lafi Lafi | 20. července 2011 v 12:25 | Reagovat

[5]: Jo, ten kopeček je docela výživný :-D Ty mé fotky z vrcholu taky nejsou nic moc, vypadá to, že jsme oba měli smůlu na počasí. Alespoň si nezmokla.

7 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 20. července 2011 v 12:39 | Reagovat

[6]: Nepršelo, alespoň v tom sem měla štěstí.. :) Ale ten " kopeček " - ten mi dal! Ještě že jsem měla dobré boty a sebou dost tekutin, jinak bych tam bídně zhynula. A přiznávám, že několikrát během cesty na " kopeček " ze mě vypadlo: " Lafi - ty zvííííře!!!! " :-D Ale jsem ti nakonec vděčná, stálo to za to!  :)

8 Vladislav Vladislav | E-mail | Web | 29. června 2012 v 9:56 | Reagovat

Kdyš myslíš...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama