Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Sedmá pečeť

4. srpna 2011 v 10:54 | Lafi |  Filmy a hudba
Na tento černobílý film z padesátých let, jsem se nijak nepřipravoval, přinesla ho přítelkyně jako zápůjčku od kolegy z práce. Co o něm napsat? Celkem krátký, ponurý, absence barev tomu dodává jakousi syrovost. Ve slangu mladých bych napsal něco ve smyslu "Je to špicová severská depka". Hned z počátku na Švédského rytíře vracejícího se z křížové výpravy čeká setkání se samotnou smrtí. Vzhledem k rytířově neochotě zemřít, vyzve onu k partičce šachu. Aby toho nebylo málo, všude kolem řádí mor. Příběh pozvolna plyne ke svému neodvratnému konci. Co mě na snímku zaujalo, byly nezvykle silné emotivní záběry, které se obešly bez bombastických triků. Je to spíš takové niterní. A ve vší té bezmoci jsou i vtipné záběry, například když smrt kácí strom pilou aby dostala do svých spárů jednoho nešťastníka. Film se mi špatně hodnotí, sám o sobě nedává odpovědi, ani ponaučení, spíš pošťouchne k přemýšlení. Je to zkrátka taková Bergmanovská klasika. Myslím ale, že rozhodně stojí za shlédnutí.

Jen dodám, na CSFD film získal hodně slušných 86%.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 5. srpna 2011 v 19:09 | Reagovat

Sedmou pečeť řadím mezi své nejoblíbenější filmy. Od Bergmana mám ale rád třeba i takovou Personu, to je panečku filmové pošušňáníčko..., nicméně má i filmy, které mi zrovna nesedly (Fanny a Alexander).

2 Lafi Lafi | 16. srpna 2011 v 22:23 | Reagovat

[1]: Díky za komentář, pro mě je Bergman v současné době ve stadiu znovuobjevování. Kdysi jsem od něj pár filmů viděl, leč pozapomněl a teď se k tomu  vracím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama