Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

V podchodu u metra

16. srpna 2011 v 23:37 | Lafi |  Ze života
Nedávno mě v podchodu u metra zastavila milá, mladá a dost ukecaná holčina v zeleném tričku s otázkou "Máte rád přírodu?" Zrovna jsem nepospíchal a tak začal rozhovor. Byla to agitátorka sdružení Hnutí duha. Začala mi povídat, jak vysazují stromky, sledují rysy po lesích a podobné úžasné věci. Po chvilce mě požádala o sponzoring, nejlépe formou trvalého příkazu na jejich účet. To se mi nezdálo, a tak náš rozhovor pokračoval.


Začal jsem se vyptávat co všechno prosazují. Slečna na mě doslova vychrlila během krátké chvíle spoustu informací. Co si vzpomínám. kůrovec na Šumavě je super - nemám názor, energie z jádra je dobrá - nejsem proti, takzvaná "obnovitelná" energie je nejlepší - hnus, globální oteplování, oxid uhličitý nás všechny zabije - kecy. Zajímavá byla reakce na mou otázku, "Jak je to s transparentností financování jejich lobbingového uskupení". Na to se mi dostala značně vyhýbavá odpověď ve smyslu, že někteří sponzoři si nepřejí být spojováni s jejich organizací. To mi přišlo divné. Když bych podporoval takové skvělé a ještě k tomu zelené od hlavy až k patě združení, chlubil bych se tím přece na každém rohu. Jinak byla opravdu přesvědčivá a dost důrazná. Postupně bylo víc a víc zřejmé, že takovým věcem opravdu věří. "Omlouvá ji její věk".

Nakonec se do rozhovoru připletla její kolegyně a najednou jsem odolával přímo stereo manipulaci, naštěstí dosti průhledné. Abych to zkrátil, nevymámily ze mě kýžený obnos, až mi bylo líto jejich naivity. Avšak slíbil jsem jim, že si vyhledám informace o jejich spolku a když se mi budou líbit, rád přispěju a třeba i přiložím ruku k dílu.

Na jijich oficiálních stránkách http://hnutiduha.cz/ se dá dočíst zajímavé věci. Namátkou:
Odpady - Recyklace je dobrá. S tím souhlasím. Ale ty chytré hlavy chtějí zavést pro lidi vyšší poplatky za odpad cituji: "Vyšší poplatky: za skládkování, pálení odpadu a za těžbu přírodních surovin, aby se recyklace vyplatila." S tím mám problém, když se recyklace nevyplatí, není důvod ji dotovat.
Energie - při čtení jsem se jen chytal za hlavu. Tolik socialistických myšlenek, zavánějících totalitou už jsem dlouho neviděl pohromadě. Přívětivá upovídaná slečna co mě zastavila by si měla přečíst vlastní web, především co se týká atomové energie.
Globální změny klimatu - bez komentáře, byl bych sprostý.

Níž uvádím několik odkazů k zamyšlení. Vím že jsou zaujaté a jednostrané, ale nemohu si pomoct, přijdou mi daleko blíž pravdě, než oficiální propaganda Hnutí duha. Smutné je, že asi dost mladých lidí tomu věří a nechává se zneužívat.

frantisekmatejka.blog.idnes.cz
Velká výzva, staršího data: dfens-cz.com
Něco ze Šumavy: dfens-cz.com
Něco o hospodaření: reformy.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 *Nessa *Nessa | Web | 16. srpna 2011 v 23:59 | Reagovat

krásný blog,navštiv též můj,dík

2 T(h)om T(h)om | Web | 19. srpna 2011 v 9:31 | Reagovat

Tak já jsem rozhodně příznivcem ochrany přírody, ale je fakt, že často se mi zdají snahy některých skupin nejen přehnané, ale jak píšeš i pod vlivem různých skupin, které z toho chtějí jen vytřískat peníze a vliv s přírodou nijak nesouvisející. U nás, v relativně malém městě, naštěstí takovýmto masážím nemusíme odolávat. Občas nás na ulici odchytne nejaký chlápek s kasičkou na postižené děti - většina ho stejně pošle do řiti - nebo zástupce pojišťovny či energetické firmy, která dopadne podobně. S organizacemi Hnudí Duha je to těžké. Určitě se v ní najde spousta idealistů, skutečně se snažících prospět, ale pokud jim velí anonymní banda nedůvěryhodných individuí, těžko ze sebe smyjí podezření z vlastního prospěchářství.

3 Libor Libor | Web | 19. srpna 2011 v 9:39 | Reagovat

Také na mě narazili, leč nepochodili :-)
Z enviromentalistických organizací mám asi nejblíže k "Děti země", které mi přijde patrně nejméně ideologicky předpojaté a demagogizující, nicméně připouštím, že vše je o individualitách a výše zmiňované slečny danou agitku berou jen jako práci a jen málokdy jsou skutečně "zeleně aktivní". V aktuálním čísle Respektu vyšel poměrně zajímavý rozhovor mapující vývoj "zelených hnutí" u nás a dost podstatné rozdíly ve směřování jeho politiky v devadesátých letech a v současnosti, jistě stojí za přečtení (nevím, zda je někde on-line, ale jedná se o rozhovor s panem Binkou).

4 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 27. srpna 2011 v 11:41 | Reagovat

Kasičkáři všeho druhu mě odchytávají každou chvíli..Hlavně u nás před Kauflandem. Stojí přímo před vchodem a těžko se jim vyhýbá...Když pak přijdu na parkoviště, tak už tam čekají bezdomovci a taky chtějí peníze...Někdy kapánek ztrácím nervy a mám chuť je poslat do háje všechny.
Příroda se chránit musí. A upozorňovat na problémy, které se přírody týkají, mi připadá důležité. Ale ten způsob a někdy až fanatismus, mě hodně odrazuje. A taky mi samozřejmě není jedno, kde vybrané peníze ve skutečnosti skončí...Je těžké se v tom všem správně orientovat...:-I

5 Lafi Lafi | 27. srpna 2011 v 19:36 | Reagovat

Je s podivem kolik zvlášť mladých lidí se dá lehce zmanipulovat. Taková uskupení vnímám jako skryté politické strany, nebo lobbystické skupiny. To samé si myslím o různých náboženstvích.

6 Kittanya Kittanya | E-mail | Web | 13. září 2011 v 12:49 | Reagovat

Lafi, dopadli jsme úplně stejně. Akorát ňa si vyhlídnul jeden týpek, také celé v zeleném. Zapálený byl až po poslední chlup na řiti, mluvil příjemně, leč někdy z cesty.
Naštěstí ekologii trochu rozumím a ještě dvakrát štěstí, že má školení na manipulaci lidí (děláme něco podobného v práci), leč tenhle mladý muž manipulovat s lidmi neuměl, ale o to víc byl zapálenější. Příjemně jsme si popovídali, a když vytáhl ty lejstra, cukla jsem (přece su enem student, že), vykecala jsem se z toho, že na trvalý příkaz nemám v nejmenším dispozice a že se mrknu na stránky.
Duha je dobrý nápad leč se špatným provedením. Motivace tu je, odhodlání tu je, přesvědčení tu je, odborníci by se též našli, ale dobrý plán a efektivita mnohdy opravdu chybí.

Co se týče třídění odpadu, efektivní to je, ale pokud to dělá aspoň 80% obyvatel. A proč to těch 80% obyvatel nedělá? To je otázka, která se zapomíná řešit. Není problém mít doma tři tašky - jednu na papír, druhú na plasty a na zbytek. Ale kdo se kurňa má tahat půl kilometru s bordelem, když polovina "tříděného" odpadu končí na "směsných" skládkách? Na druhú stranu, proč to v jiných zemích funguje a u nás ne?
Co se týče kasičkářů, ti si u mě nepořídí, páč já vše platím kartú a hotovost u sebe nemívám. Tož asik tak.

7 Lafi Lafi | 13. září 2011 v 20:11 | Reagovat

Nedá mi to abych se při Tvých větách neuculoval. Máš vtipná přirovnání :-)

S tím tříděním. Když se konečně člověk dovleče k kontíkům s tříděným odpadem, většinou zjistí že jsou beznadějně plný a co potom s tím odpadem? To si pomalu koleduje o pokutu od četníka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama