Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Budoucnost svobody

27. dubna 2012 v 21:40 | Lafi |  Knihy
Před časem jsem se konečně začetl do knížky se zajímavým názvem "Budoucnost svobody" od autora jménem Fareed Zakaria. Očekávání kvalitní literatury byly z mé strany celkem velké, podpořené i pochvalnými komentáři na webu.


Ale chyba lávky, už v předmluvě se začínaly dít zvláštní věci. Nechci tady pana autora nějak peskovat, to by bylo ode mě laciné. Raději napíšu své dojmy z četby. Rovnou se přiznám, i když jsem měl celkem velkou snahu, kniha zůstala nedočtená. A nebylo to jen suchopárným, rozvleklým výkladem, ale hlavně názory, které se nedaly jen tak přejít. Vypadá to, že si pan (asi) profesor dal spoustu práce se sháněním informací pro knihu, ale buď vybral nepřesné údaje, nebo vyvozuje divné závěry. Je mi hodně proti srsti všechno zobecňovat a dělat z toho univerzální principy. Vím že se tomu nedá úplně vyhnout, ale napsat na takových vachrlatých základech celou (a dost tlustou) knihu se mi zdá moc.

Vrcholem byl způsob jakým psal o událostech kolem "Sametové revoluce" a v období po ní, z našeho koutu světa. Po přečtení jsem nevěděl jestli se mám smát, nebo brečet. Názory autora se mi taky zdají rozporuplné. V jedné části píše pomalu nako socialistický plánovač, slovní spojení "mělo by se", "je třeba" atd. se v textu hodně často opakují, aby v další části knihy opěvoval svobodu.

Abych jenom nekritizoval, hodně zajímavé je jeho pozorování vývoje různých společenství po světě a ještě doplněné o další data, většinou o HDP. Z toho můžeme například odvodit, že demokracie sama o sobě není zárukou svobodné společnosti a další zajímavé postřehy.

Nemůžu říct, že kliha byla pro mě zklamáním, spíš jsem čekal něco jiného. Celé dílo mi přišlo takové neosobní, jakoby psané za silnými zdmi z tepla kanceláře, bez kontaktu s okolním světem. Tím nechci ubírat autorovi píli se sepisováním knihy, ale kniha mě neoslovila.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Shariony Shariony | Web | 28. dubna 2012 v 10:36 | Reagovat

No já bych si třeba nedovolila vydat knihu, která by se zakládala na mých názorech a vyvozeních..i třeba podložených kvalitními daty. Protože každý může vidět nějakou problematiku úplně jinak, z dalších úhlů apod. Ale toto byl tedy asi pan profesor, tak to je jiná..
Podle názvu knihy bych čekala, že by to mohlo skrývat pár hlubokých pravd, který člověk třeba vnitřně tuší, ale neuvědomuje si je.

2 Libor Libor | Web | 28. dubna 2012 v 14:45 | Reagovat

Tak on Zakaria je "leftie" (i když on sám by se tomu asi trochu bránil), takže se Tvému lehkému zklamání nedivím, to já když jsem četl Kramáře, tak se mi také křivilo čelo :-). Podle mě je na knize nejzajímavější právě neztotožnění demokracie a svobody, což v té době byl dost osamocený názor (soudím).
A samozřejmě, je to dost teoretické, politologické spisy většinou ani jiné nejsou.
Překlad měl Veis?

3 Lafi Lafi | 1. května 2012 v 21:05 | Reagovat

[1]: Se subjektivními názory, třeba i knižně vydanými nemám problém, spíš právě naopak. Tahle kniha mi přišla na můj vkus moc akademická, hodně odtržená od reality a podle mého názoru se autor pod snahou o generalizaci a sjednocení svých myšlenek napříč celým světem nevyhnutelně dopustil hodně přehmatů. Ale neřekl bych, že ta objemná kniha je o ničem, spíš je zbytečně rozvleklá a těch několik myšlenech by se dalo pohodně vtěsnat do útlé publikace

4 Lafi Lafi | 1. května 2012 v 21:07 | Reagovat

[2]: Máš pravdu, tahle myšlenka plující celou (čtenou) knihou mě dlouho držela u čtení, byť se skřípěním zubů :-)

Překladatele si nepamatuju, pokusím se to zjistit. Kniha už putovala k rodičům.

5 Lafi Lafi | 13. května 2012 v 17:42 | Reagovat

[2]: Před chvílí jsem se vrátil od rodičů a náhodou se podíval na překladatele. Ano máš pravdu, byl to Veis. Ty toho chlapíka znáš?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama