Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Územní plánování

5. června 2012 v 20:50 | Lafi |  Ze života
Jelikož aktuálně řeším bydlení, neodvratně se má pozornost obrátila mimo jiné taky k územním plánům jednotlivých měst, městeček a obcí. Do té doby jsem měl jen nejasnou představu o co jde. Čekalo mě nemilé překvapení co všechno je možné přikázat, zakázat, nebo alespoň regulovat. Při pročítání jsem si připadal jako ve stroji času, který se zastavil za tuhé normalizace. Představte si, že si koupíte, nebo jinak přijdete k pozemku. Líbí se vám a máte v plánu si postavit obydlí svých snů. "Konečně na svém", jistě vám proběhne hlavou. Ale ne tak docela. Když totiž nemáte předem nastudovaný územní plán, nebo "pořešený" stavební úřad, můžete doslova splakat nad výdělkem. V něm se můžete například dočíst, že na "svém" pozemku nemůžete nic postavit. No možná králíkárnu ano, tedy pokud jsou ve vaší oblasti povolena hospodářská zvířata. Nebo se dozvíte, že stavět sice můžete, ale jen do určité výměry zastavěné plochy a ještě vám hlavy pomazané zregulují počet pater. V některých oblastech je dokonce zakázáno bydlení! O takových "prkotinách" jako je typ střechy, odpady, povolená zeleň ani nemluvím.

Tak si říkám, kdo vůbec vlastní "mou" nemovitost. Jsem to ještě pořád já, nebo už z větší části patří všem (obci, státu, úřadům)? Když si člověk uvědomí, kolik lidí mu může kecat do toho, jak smí využívat "svou" nemovitost, zatíná se mi chodidlo v pěst. Jestli tomu dobře rozumím, takoví lidé hrající si na polobohy, omezují naše vlastnická práva, a naopak je sobě přivlastňují. Nápadně mi to připomíná strategické hry na počítači. Hráč rozhoduje kde, co a jak se postaví nebo zbourá. Je to zkrátka diktátor, bůh nebo chcete-li ten co tahá za nitky. Smůlou je, že v roli ubohých NPC* jsme my. Práv máme čím dál méně, zato povinnosti stále přibývají. Jako kdybychom byli nemyslící, nesvéprávní pitomci, které je potřeba "vodit za ručičku" aby nezabloudili.

Přiznám se, takový stav věcí se mi opravdu nelíbí. Nezdá se mi správné když může jeden člověk rozhodovat doslova o osudu druhého pouhým škrtem pera. A to jen proto, že má nějakou funkci někde na úřadě, případně zplodil jakýsi centrálně nařízený plán.

*NPC Non-Player Character
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 8. června 2012 v 16:50 | Reagovat

Znám jednoho starostu jedné východočeské vesnice. Územní plán je skutečně věc, kterou se nevyplácí podcenit. Nejhorší mi na tom přijde, že když je v územním plánu uvedeno, že v dané lokalite nelze stavět (třeba proto, že tam žije vzácný druh živočichů - což chápu), tak se vždy najde někdo, kdo si i přesto dokáže vyběhat příslušná razítka, prohlášení a nakonec stavět začne (a leckdy i bez těch razítek, ale protože to je známý známého, tak to nevadí). Něco podobného praktikoval Janoušek na Praze 4. To už mi teprve přijde jako zhovadilost.

2 Lafi Lafi | 10. června 2012 v 22:21 | Reagovat

[1]: Jo Čechy, země neomezených možností. Bohužel mi přijde, že jen pro některé. Kamarád by rád tohle léto zkolaudoval domek. Jsem zvědavý, za jak dlouho se mu to podaří. Už teď má celkem slušný štos různých lejster.

Nerad bych, aby článek vyzněl že územní plán je vesrze špatná věc, jen mi zdá, že do toho co chce člověk dělat na svém vlastním pozemku mu u nás může kecat skoro kdokoli, kdo má v zadku díru.

3 Libor Libor | Web | 20. srpna 2012 v 19:58 | Reagovat

Žije ještě Lafi? :-)

4 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | E-mail | Web | 29. srpna 2012 v 18:43 | Reagovat

Ještě jednou sem kouknu a bude tady územní plánování, tak dostaneš do nosu..;) Doufám, že si alespoň užíváš nějakou nááádhernou dovolenou...:) ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama