Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Zpátky na Windows

29. září 2013 v 19:06 | Lafi |  Jedničky a nuly


Ještě před časem by mě nenapadlo, že budu psát tyhle řádky. Jako několikaletý uživatel GNU/Linux je to určitě pro mnohé nepochopitelné, ale třeba jen na první pohled. Zjišťuju, že jak stárnu, tak jsem ochotný méně času obětovat "hraní si" s nastavením všemožných zařízení, jako je mobilní telefon, nebo operační systém a dávám více času skutečné práci. Zkrátka potřebuju aby věci fungovaly a jednoduše se nastavovaly/udržovaly. Ještě že mám hodně jednoduché domácí spotřebiče (mimochodem strašné sousloví).


Na Linuxu mě zprvu uchvátila jeho volnost v konfiguraci. Bylo skvělé přizpůsobit svým požadavkům vlastně cokoliv, od pracovních ploch (výborná věc) až po výběr opravdu velkého množství všemožného softwaru. Také jeho hardwarové požadavky mohou být příjemně malé. Zkrátka všechno můžete mít pod kontrolou. Vyrovnal jsem se s přechodem k jiným programům. Po čase mě začínala vadit nepřívětivost pro běžné uživatele. Většinu času jsem používal distribuce z rodiny "buntu". Když už si člověk vybere nějaký program a ten zrovna není v repozitářích distribuce, tak nastává pro normálního uživatele peklo. Je nucený si nastudovat přidávání zdrojů softwaru a následně trnout zda autor zkompiloval program pro jeho distribuci. Mít správu softwaru pohromadě je sice dobrý nápad, ale pro člověka zvyklého na Windows "klikačku" je to nepochopitelně složité. Něco podobného nastává když si chci nainstalovat novou verzi programu a má distribuce ji nezařadila/nestihla zařadit do vydání. Žádný jednoduchý příkaz na to není. K tomu si přičtěte také nutnost zjišťovat v čem je ten který software napsaný. Je pitomé když používáte například GTK+ a chcete nainstalovat program napsaný třeba v Qt. Jednak to potom blbě vypadá, druhak si většinou s sebou dotáhne mraky závislostí a systém vám zbytečně bobtná.

Další, pro mě nepříjemnou věcí jsou doslova mraky nejrůznějších programů. Je sice skvělé, že máme z čeho vybírat, ale většina z nich jsou nedodělky. Buď nefungují jak mají, jsou nestabilní nebo zastaralé. Případně na vývoj programu autor rezignoval. A přehrabovat se v tom kvantu je jako hledat jehlu v pověstné kupce sena. Postupem času jsem si našel (recenze, pokus - omyl) své oblíbené programy, ale i to mi přestávalo vyhovovat. Některé uspokojivé náhrady programů z Windows jsem zkrátka nenašel. Například takový souborový manažer. Zkusil jsem jich několik, ale u každého mi něco scházelo přes co nejel vlak. Nebo přehrávání videa. Standardní přehrávač v Xfce neměl tlačítka na přechod k dalšímu videu ze seznamu. VLC se mi nechtělo instalovat kvůli jeho příslušnosti ke Qt. Nakonec jsem skončil u MPlayer, ale ten mi občas "padal". Trochu fotím a fotky "vyvolávám" v programu od Canonu Digital Photo Professional (DPP). V Linuxu mám smůlu. Wine nepomohlo, zbývala virtualizace celého OS. Tím se mi ale počítač dost zpomalil. Vím můžu používat například RawTherapee ale od nějaké verze má na mě příliž mnoho "hejblátek" a bylo dost pomalé. I výstupy z DPP se mi zdály lepší. Darktable jsem nepochopil, respektive Lightroom nemám rád.

Přiznám se, nejsem odchován příkazovou řádkou. I když něco málo dokážu z terminálu ovládat, když ho často nepoužívám, tak zapomenu co jsem v něm dělal před časem. A všechno si psát, potom hledat kde to mám a ohýbat to pro konkrétní situaci se mi nechce. Vím, je to většinou nejrychlejší cesta jak něco udělat, ale ne pro běžného uživatele. Ten to buď vzdá, nebo se z něj stane administrátor :-) Já potřebuju, aby programy včetně OS fungovaly jak mají, šly snadno aktualizovat a abych o nich pokud možno "nevěděl". Nejsem ochotný obětovat půlku víkendu nad nastavením nějaké drobnosti v systému. Z těchto důvodů jsem pro svou běžnou práci na počítači přešel zpátky na Windows. Linux ale u mě nekončí, čeká mě studium serverových skriptů, tedy klasického LAMP. Na to pravděpodobně využiju buď virtualizaci, nebo nějakou malou Live distribuci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fean fean | 30. září 2013 v 19:03 | Reagovat

Asi je ti jasné, že spoustu věcí se dá říct i opačně. Že by u Windows platilo, že programy včetně OS fungovali jak mají, to si nemyslím. Například.

Mnoho z toho, co popisuješ je prostě nechuť změnit své návyky (a ne, nemám na mysli příkazovou řádku). Když si představím, že bych já přecházel na Windows, tak taky bych tam neměl své oblíbené programy, a věř tomu, že by mě opravdu štval. (Pro ilustraci stačila má dvouhodinová zkušenost s Win8 u mojí maminky. Nevydržel jsem to a dal tam Fedoru.)

Tím nechci říct nic špatného o tvém rozhodnutí. Jen z tvého příspěvku nevidím žádný problém, který by se týkal Linuxu.

2 Lafi Lafi | 30. září 2013 v 19:27 | Reagovat

[1]: Jasně, ať si každý používá co mu vyhovuje. Mě taky na Win vadí jen jedna pracovní plocha, možnost chtnout okno za jakékoliv místo pomocí Alt + myšidlo mi taky chybí. Ale to jsou drobnosti.
W8 neznám, dost lidí na ně nadává. S GNU/Linuxem taky žádný problém nemám, jak jsem už psal, budu ho používat na webové aplikace.

3 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 9. října 2013 v 19:34 | Reagovat

Já jsem neměla možnost poznat nic jiného, než Windows a proto jsem spokojená. Ale je i fakt, že nejsem náročný uživatel... ;)

4 Lafi Lafi | 9. října 2013 v 21:15 | Reagovat

[3]: Pokud člověk používá počítač k "normální" práci, tak ani přechod na GNU/Linux nemusí poznat. Takovou věc jsem provedl s máminým notebookem. Už mě nebavilo věčně "spravovat" její Visty, tak jsem jí tam nainstaloval Xubuntu. A světe div se, je spokojená. Odezvy počítače se hodně zrychlily, používané programy jsou podobné jako na Windows a já nemusím každou chvíli řešit "zasviněný" systém.

5 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 16. října 2013 v 18:51 | Reagovat

[4]: Ze stejného důvodu mně syn vymetl z kompu xpéčka a vnutil mi tam sedmičky. A jsem spokojená já i on... ;) Nemívám s tímhle problém, ráda se učím :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama