Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Komu patří děti?

14. února 2014 v 21:22 | Lafi |  Ze života
Po přečtení článku na webu České televize si nejsem jistý. Patří děti ještě rodičům, nebo státu? A co, nebo kdo je to stát? Čím víc nad tím přemýšlím, napadá mě hodně otázek a málo odpovědí.


Takovými soudními rozhodnutími na jedné straně a nezájmu lidí na opačné, vnímám náš vývoj od svobody ke kolektivismu. V případě očkování od svobody (a zodpovědnosti) rodičů rozhodovat o osudu svých dětí, k diktátu většiny. Ta většina je ve skutečnosti velmi malá v podobě vlády, poslanců a soudců. Jakoby u nás lidé byli nepoučitelní.

Můžeme namítnout: "Vždyť jde přeci o dobrou věc! Uděláme svět bezpečnější!" Ano, argumentace vypadá na první pohled skvěle. Ale když umožníme doslova několika mocichtivým lidem rozhodovat kdo se čím bude očkovat, nebude jim to stačit. Takoví "lidé" chtějí pro sebe víc a víc moci. Čím dál víc nám budou kecat do života až nakonec to nebude náš život, ale jejich. Kdosi moudrý řekl: "Cesta do pekel je dlážděna dobrými skutky". Rozsudek soudu jsem si vysvětlil následovně. Rodiče (jacíkoliv) nemají právo rozhodovat o zdraví "svých" dětí. A tak přichází stát, aby za hloupé rodiče rozhodl co je pro jejich děti správné a co není. Kdo se bude vzpírat státní moci, toho donutí k poslušnosti, nebo eliminují. Doslova.
Mám za to, že tvořit lepší svět pomocí násilí není dobrý nápad. Většinou to začíná "skvělou" vizí a končí to mnoha mrtvými a nešťastnými. Stačí si přečíst něco z historie. Direktivně rozhodovat je jednoduché a alespoň zezačátku účinné, "pokrok" je jasně vidět. Mnohem náročnější je přesvědčovat o svém vidění světa jiné lidi v dobrovolných diskuzích, kde všichni mají stejná práva. Když se posluchačům řečníkovi vize nelíbí, klidně ho "vypískají" bez hrozby následků. Naproti tomu stát je zákonodárce, šerif a soudce v jednom. Co řekne stát, o tom se nediskutuje. Kdo se vzepře je nejdříve označen za (doplňte si sami oblíbený cejch), chycen a následně souzen a odsouzen.

A co vy? Souhlasíte s doslova tyranským chováním státu? A to je "jen" očkování. Vzdáte se svobody své a svých dětí za trochu toho pohodlí a zdánlivého bezpečí, nebo si svobody (a zodpovědnosti) za svůj život vysoce vážíte? A když ano, jste ochotní za ní bojovat?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 28. února 2014 v 11:03 | Reagovat

To je těžká otázka. Já celkem souhlasím s "tyranským" chováním státu, kdy nařizuje rodinám povinnou školní docházku pro děti(protože člověk bez vzdělání není doopravdy svobodný), ale u toho očkování nevím...

2 Lafi Lafi | 1. března 2014 v 11:30 | Reagovat

[1]: V tom se právě lisíme. Povinná škola mi dost leží v žaludku. Tak si představuju kriminál. Zkus se podívat na http://www.svobodauceni.cz/ Proč je škola dobrá a očkování špatné? Myslím, že co člověk to jiný názor. Nesouhlasím, aby nějací lidé nám nařizovali jak máme vychovávat své vlastní děti.

3 Libor Libor | Web | 2. března 2014 v 20:02 | Reagovat

[2]: Díky za odkaz.
Já jsem to nemyslel tak, aby měl stát drtivý monopol na vzdělávání. Koneckonců i dnes je možno své dítě vzdělávat doma (a pak jít do školy jen na složení ověřovacích zkoušek), je možné dát dítě na soukromou školu, církevní školu, apod. (dokonce nabídka nám tady převyšuje poptávku :)).
Ale skutečně si myslím, že povinná škola (v tom obecném slova smyslu) je nezbytná. Jedinec který se nenaučí správně číst, znát základy společenských věd, matematiky, není vychováván směrem ke kultuře (základy hudebky, výtvarka) a tělesné výchově je do budoucna dost omezen.

4 Lafi Lafi | 8. března 2014 v 9:48 | Reagovat

[3]: Tvá úvaha vypadá dobře, ale vidím v ní možné konflikty. Například rodiče s jinými názory na vzdělávání svých dětí než jsou ty tvé. Pokud bys měl moc rozhodovat o osudech jiných, dal bys takovým rodičům svobodu (a odpovědnost), nebo bys je násilím přinutil doslova odevzdat jejich děti pro tvé vize?

5 Libor Libor | Web | 8. března 2014 v 16:15 | Reagovat

[4]: Rodiče kteří by nechtěli aby jejich dítě bylo gramotné podle mého názoru nejsou lidé, kteří by se vůbec o dítě v dnešní době měli starat.. To už podle mě není o svobodě, ale o svévůli a anarchii.

6 Lafi Lafi | 8. března 2014 v 22:14 | Reagovat

[5]: To jsme si nerozuměli. Neměl jsem na mysli rodiče odmítající gramotnost svých vlastních dětí. Jde mi o odlišné vdělání oproti standardnímu, státem vynucovanému. Nabízím několik otázek k zamyšlení. Proč existuje povinná školní docházka když každý člověk se učí odlišné věci různě rychle? Proč "děti" mají daleko méně práv než jejich vyučující? Z jakého důvodu jsou studenti známkovaní? Proč se ve školách uplatňuje systém pochval a kárání?
Protože jsou učitelé především státní zaměstnanci, tudíž úředníci poslouchající příkazy "s hora", myslím že už z principu fungování úřadu je ve školách omezovaná kreativita a odlišné názory. Školy se tím pádem mohou velice snadno stát místem vymívání mozků (stejné osnovy, učebnice, učitelé poslouchající své nadřízené, atd.). Nemyslím že se indokrinace alespoň ve velkém u nás na školách praktikuje. Vadí mi ale uniformní vzdělávání, kdy všichni (ne)umí stejné věci a před čím není téměř úniku.

7 Libor Libor | Web | 9. března 2014 v 12:24 | Reagovat

[6]: Tak to v tom případě víceméně souhlasím.
Povinná docházka a další zmíněné věci podle názoru existují proto, že už tu existují dostatečně dlouho a jsou zažité (a bohužel někdy i přežité, ale to už zajímá málokoho). Známky se nejčastěji odůvodňují motivací, ale zase to platí jak u koho... Stát se snaží o nějaký unifikovaný rámec vzdělávání, což pochopitelně některým lidem může vyhovovat, jiným ne.
Ale byl bych optimista, zažité struktury se pozvolná v posledních letech mění. Zajímavé je také si přečíst něco od Ivana Illicha (to byl takový anarchokomunista), jeho názory jsou na mě moc extrémní, ale kus pravdy v nich asi bude, podle mě se Ti to bude určitě líbi. http://www.ecobooks.com/books/deschooling.htm

8 Lafi Lafi | 12. dubna 2014 v 22:50 | Reagovat

[7]: Nabízím odkaz na přednášku: http://youtu.be/jt8mAdg-PIM

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama