Ahoj, s blogem se stěhuji na své soukromé stránky, tudíž dále budu pro vás na blog.lafi.cz. Zachovejte mi přízeň, díky :)

Policejní "akce"

4. července 2014 v 7:33 | Lafi
Původně jsem se o tomto "nahánění" lidí nechtěl rozepisovat, ale nedá mi to. S odstupem času mi takové chování policie připadá čím dál víc nehorázné a porušující naše práva garantovaná ústavou a listinou základních práv a svobod. Samozřejmě záleží jak se na tenhle incident díváme. Pro kolektivistu může být jednání policistů správné. Aby ne, když lidé s takovým přesvědčením přiznávají více práv většině a menšina by se podle jejich názoru měla podřídit. Mám zkušenost, že takové názory zastávají lidé jen do chvíle, kdy se problém začne týkat jich samotných, případně jejich blízkých. Potom obratně přejdou na jiné dogma. Už jen z tohoto důvodu jsou veselé diskuze, kde se hádá několik kolektivistů navzájem. Každý z nich se snaží prosadit své vlastní vidění světa, přesvědčený, že jen jeho názor je ten jediný správný. Když se lidé dohadují jen mezi sebou, je to jejich věc, ale průšvih nastává, pokud takový člověk svou myšlenkovou představu chce stůj co stůj vnutit druhým. To už není vládě většiny, tady jako vyšší úroveň nastupuje diktatura.


Hodně podobně vnímám noční policejní zátah v Praze na Jižní spojce. Ono už vlastní zastavení vozidla policistou bez zjevné příčiny je ve své podstatě neslučitelné se svobodou. Připomenu citát z listiny základních práv a svobod: "Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech". Zde je důleživá formulace "rovnost v právech". V případě preventivní kontroly občana jiným občanem (například policistou) to neplatí ani náhodou. Pokud bysme si byli opravdu rovni, mohli bysme sami zastavovat policisty a vyžadovat po nich "doklad totožnosti" a další "náležitosti", nemyslíte? Jestli oni nám mohou omezit takovým zásadním způsobem osobní svobodu jen proto že si nás, kdoví proč vybrali jako oběť, tak by to mělo platit i opačně, ne?

Další porušení práva vnímám v jeho delegování, nebo chtele-li přenesení. Už z podstaty věci nemohou lidé přenášet práva na své zástupce, která sami nemají. To nedává smysl. Tedy jen do doby, než nasadíme optiku kolektivisty. V jeho vidění světa právo nepochází od lidí samotných, ale lidem práva propůjčují ti co vládnou. A to je velmi nebezpečné, protože když vláda (komise, polytbyro, diktátor) je schopen práva lidem dát, může jim je také kdykoliv vzít. A je jen na jeho úsudku, jak se rozhodne.

Kolektivista se takovými pro něj nedůležitými úvahami pravděpodobně nebude zabývat. On má přece vždy pravdu a k jejímu prosazení potřebuje moc, to znamená prostředky k vynucování poslušnosti od druhých. Vždyť ostatní lidé jsou podle něho příliž hloupí, než aby mohli rozhodovat sami o svém životě.

Úplně zavřít veřejnou komunakaci a všechny smolaře uvíznuvší uvnitř bezdůvodně zatknout na několik hodin už není jen buzerace, ale příklad totalitního jednání. Jak trefně Hans napsal, teď obklíčili Jižní spojku, příště mohou to samé udělat v ulici kde bydlíte. Princip je stejný. Hlavní nebezpečí vidím v pasivitě a mnohdy i souhlasu většiny lidí s takovou nehoráznou akcí. Ve chvíli, kdy policie a vláda neucítí od lidí negativní zpětnou vazbu, tak si příště dovolí ještě vice. Zdání moci lidi zaslepuje. Opravdu chceme žít v zemi, kde se dobrovolně vzdáváme svých svobod, aby si někteří privilegovaní lidé mohli s námi dělat co se jim zachce?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 5. července 2014 v 20:38 | Reagovat

Ta akce na Jižní spojce mě taky hodně zarazila, dost jsem to nechápala a hned mě napadlo, jestli to není protiprávní... Snažila jsem se představit si tam sama sebe a nevím, nevím, jestli bych se udržela v klidu... :-I.

2 Lafi Lafi | 6. července 2014 v 10:02 | Reagovat

[1]: I kdyby bylo, jeden člověk to bude těžko žalovat :(

3 Libor Libor | Web | 7. července 2014 v 10:43 | Reagovat

Ono paradoxně např. zastavení vozu policistou vůbec nemusíme brát nutně jen jako omezení naší svobody, ale také jako její posílení. Díky kontrolám může policie eliminovat ze silničního provozu lidi, kteří porušují pravidla provozu a díky tomu nám umožní bezpečnější cestu do naší destinace, tedy napomohou nám k tomu realizovat svoji svobodnou vůli :). Vše má svoji druhou stránku mince.
Ten výklad Ústavy mi přijde hodně extrémní, na to by asi žádný ústavní právník nepřistoupil.
Na druhou stranu je zase nutno zvážit, zda akce trvající od cca 9 večer do 4 ráno měla takový pozitivní efekt, aby se vyrovnala velkému zpomalení dopravy, to nejsem sto posoudit.

4 Lafi Lafi | 7. července 2014 v 18:55 | Reagovat

[3]: Tvé první věty mi připomínají klasický newspeak :( Pokud orgány veřejné moci "páchají" dobré skutky nezákonným způsobem, nemyslím že bysme tomu měli tleskat, naopak. Také by bylo dobré upřesnit, co myslíš tím my. Kdosi pro mě moudrý řekl: "Prosím, nevtahujte do svých úvah jiné lidi".

Vláda práva znamená, když jsou pravidla předem jasně daná a platí pro všechny. A samozřejmě by také měla být lehce vymahatelná. To při takových policejních manévrech neplatí. Být na místě "akce" obětí, podvědomě se mi v hlavě začnou objevovat myšlenky jako: "nemám náhodou prošlou lékárničku, koupil jsem náhradní žárovku… a co rezerva, je dostatečně nafouknutá? Na co mě ti pitomci nachytají?" Ano, takové akce mají v první řadě navodit strach, o bezpečnost tu moc nejde. Lidé, kteří se bojí jsou lehce manipulovatelní, o to tady běží. To že policie několikrát do roka o sobě dá vědět podobnou "monstr" akcí, nebude na silnicích bezpečněji.

Ano, máš pravdu, máme dost socialistickou ústavu. Stačí si vzpomenout kdo ji tvořil.

To je právě to, o čem jsem psal. Každý vidí svět kolem sebe jinak, proto by tu měla být jasná pravidla. Pokud se dostaneme do úvah typu: "Podle mě by to mělo být takhle…", tak se nikdy nedomluvíme. Nejde o to, kolik pochytáme lumpů, důležité je, že bysme při tom měli hrát fér.

5 Libor Libor | Web | 8. července 2014 v 8:16 | Reagovat

[4]: A orgány státní správy v souvislostí s tou akcí vykonaly něco nezákon. způsobem? Pokud ano, není snad na místě podat žalobu?
Tím "my" jsem myslel účastníky provozu, spíše v obecné rovině, samozřejmě. Analogii vidím napřílad v používání světel na přechodu, to, že má svoboda je omezena tím, že nemohu jít na červenou, je podle mě bohatě vykoupeno tím, že má realativně slušný pocit bezpečnosti při přecházení, ne? Člověk se podle mě občas musí něčemu podřídit, jinak by se svět zvrhl v anarchii.

6 Lafi Lafi | 8. července 2014 v 18:30 | Reagovat

[5]: O zákonnosti takové akce bysme se myslím mohli dlouho dohadovat.

Mám za to, že píšeme každý o jiné věci. Například pravidla silničního provozu jsou dopředu známá a je dobré se jimi řídit. Dokonce tím že vlastním řidičský průkaz, jsem způsobilý k jízdě a tím dobrovolně souhlasím s jejich dodržováním. Naopak takové "akce" policie nejsou nikde zmíněné. Ani v zákoně, natož při zkouškách na řidičák. Navíc je pochybné zda takový zátah je v pořádku. Toť můj názor :)

7 Libor Libor | Web | 8. července 2014 v 22:07 | Reagovat

[6]: Je to možné.
Policejní akce sice nejsou explicitně nikde dopředu zmíněné, ale z povahy a moci a charakteru funkce policie (už od úsvitu její existence) se podobné akce dají tušit. Nevybavuji si teď - ale možná se pletu - žádný policejní oddíl v historii jakékoliv země, který by podobné akce dopředu ohlašoval. Pokud nejsou moc často a nemají vyloženě "buzerační" charakter, tak jsem schopen je ještě překousnout, i když samozřejmě nejásám.. :).

8 Lafi Lafi | 9. července 2014 v 19:25 | Reagovat

[7]: Nemyslel jsem tím dopředu ohášená přepadávání občanů policií. Je důležité, aby byly jasně a jednoduše stanovené pravomoci OVM, policii nevyjímaje. Je také důležité, aby policisté neměli více moci, než je nezbytně nutné. A především aby jejich moc nad námi, pokud možno nerostla. Osobně se při setkání s například policií,těžko smiřuji s rolí poddaného. Neměli by nám hlavně "pomáhat a chránit" než ztěžovat život? Tím spíš že si je platíme :(

Tak nějak naivně si představuji zastavení policistou, jak se na me zúčastněně podívá a prohlásí něco ve smyslu: "Promiňte že vás zdržuji. Vypadáte, že bloudíte. Mohu vám s něčím pomoct?" To by bylo jiné kafe! :)

9 Libor Libor | Web | 9. července 2014 v 22:19 | Reagovat

[8]: Chápu, ono pár takových policistů asi je, ale ta rutina v práci, fůra administrativy, apod., to nejednoho semele.

10 Lafi Lafi | 12. července 2014 v 11:10 | Reagovat

[9]: Ano, věřím že jsou i "slušní" policisté, jinak bych pravděpodobně už emigroval. Co mi ale vadí, když mají nad námi moc, kterou mohou beztrestně využít a nebohou obět tak doslova zbuzerovat. A to je pro hodně lidí příliž velké lákadlo :(

11 ogburn ogburn | Web | 21. června 2015 v 2:24 | Reagovat

online pujcka pred výplatou chrudim :-?

12 boodie boodie | Web | 22. června 2015 v 20:10 | Reagovat

pujcky bez registru online loštice :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama